Нојшванштајн - замок во Минхен кој ќе ве остави без зборови


Нојшванштајн - замок во Минхен кој ќе ве остави без зборови

Нојшванштајн во превод  „нова лебедова карпа“ е замок во Минхен кој воодушевува со својата инфраструктура и внатрешен ентериер.

nojsvanstajn-zamok-vo-minhen-koj-ke-ve-ostavi-bez-zborovi-01

Во замокот не било дозволено да влегуваат посетители, но после смртта на неговиот сопственик кралот Лудвиг во 1886, тој бил отворен за јавноста. Оттогаш до денес замокот бил посетен од над 50 милиони луѓе. Денес дворецот е во сопственост на покраината Баварија.

Дворецот се состои од стражарница, пергола, витешки дом со квадратна кула, и утврден замок со две кули на западниот крај. Целата композиција има театрален ефект, како од надворешноста, така и во внатрешноста.

Влијанието на кралот е насекаде очигледно, особено бидејќи бил силно заинтересиран и зел активно учество во дизајнот и украсувањето.

Овие фотографии ќе ви доловат дел од неговата убавина која ќе ве остави без зборови:

Би можело да ве интересира:

Најпосакуваниот дом во Британија има приватна кино сала, голф терен и куглана (фото) Во близина на Лондон постои замок кој е идеално место за сите оние кои сакаат гр...
Куќа каде би сакале да го поминеме цело лето Француската ривиера се карактеризира со прекрасна медитеранска клима, зелени ри...
Од неугледна штала направила дом од соништата: Како изгледа домот на Рис Витерспун? По завршувањето на втората сезона на хит-серијата Big Little Lies, холивудската ...

Најчитани неделава