Урбана оаза исполнета со зеленило – IKEA откри како изгледа „Домот на иднината“ (фото)


Урбана оаза исполнета со зеленило – IKEA откри како изгледа „Домот на иднината“ (фото)

Од IKEA направија навистина интересен проект со кој ни претставија еколошки и свеж дизајн за нашите домови. Проектот е наречен Home of tomorrow (домот на иднината), и целта е со овој дизајн да научиме како да живееме поодржлив живот, притоа правејќи помалку отпад.

urbana-oaza-ispolneta-so-zelenilo-ikea-otkri-kako-izgleda-domot-na-idninata-foto-01.jpg

Тимот кој стои зад проектот ги уредил просториите на градба стара 120 години, во Полска.

Домот на IKEA е исполнет со над 600 растенија, а дизајнерите кои работеле на проектот црпеле инспирација од истражување спроведено од продавницата, според кое до 2050-та, 70% од населението ќе живее во градови.

Дизајнерите посакале да им овозможат на луѓето кои живеат во градови да останат во допир со природата.

Домот е поделен на неколку делови, а има и работилница каде што луѓето можат да научат како да ја поправаат покуќнината. На овој начин, тие ќе го рециклираат мебелот, наместо да купуваат нов и да создаваат отпад.

Во домот има и посебен дел каде што вработените ќе им покажуваат на посетителите како да ја направат нивната кујна поеколошка и како да приготвуваат храна правејќи помалку отпад.

Дневната соба, односно просторот за релаксација е осветлен со инсталација што имитира сончева светлина и што има позитивно влијание врз расположението и енергијата на луѓето.

Просториите во Полска ќе бидат отворени за јавноста на почетокот на следната година, а дотогаш уживајте од фотографиите од овој уникатен дом:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во домот на Ивана: Стилски дом на Македонка во Германија обоен во розово (фото) Во нејзиниот стан доминираат розовата, белата и сивата боја и има впечатливи дет...
Црно-бела хармонија: Стилски уредениот стан на Цики од Скопје (фото) Во црно-бело уредениот стан на Цики секој детаљ е внимателно одбран, терасата ѝ ...
Лето во домот: Дневни соби инспирирани од морето Летото е идеално време за мали измени во домот во склад со топлите, сончеви дено...

Најчитани неделава