Минимализам и неутрални тонови: Во домот на Огнена од Скопје (фото)

Нејзината баба била позната архитектка и автор на шалтер-салата на Македонска пошта, па не е чудно зошто 31-годишната Огнена има совршено уреден дом.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-01.jpg

Огнена Костова (31) e новинарка од Скопје која има одлично уреден дом кој зрачи со хармонија.

Минимализам, неутрални тонови и богата библиотека... Ѕирнете во домoт на оваа скопјанка.

За CRNOBELO.com таа открива од каде инспирацијата за уредувањето:

„Љубовта и интересот за внатрешното уредување доаѓа од мојата баба, Душанка Балабановска, која беше позната архитектка и автор на шалтер-салата на Македонска пошта, еден од најубавите објекти на современата македонска архитектура.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-02.JPG

Уште од мали години бев „под влијание” на нејзиниот креативен ум и на мноштвото книги за архитектура и дизајн што ги собираше баба ми. За жал, како што имаше обичај да каже таа, на крај одбрав да не одам на архитектура и наместо тоа се насочив кон пишаниот збор.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-14.jpeg

Ме влече скандинавскиот стил со сета своја едноставност и топли детали. Го сакам тој фокус на минимализам, многу светлина во просторот и изобилие на бела боја и неутрални тонови.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-08.JPG

Првата работа што ја осмислив пред да се вселам во мојот прв самостоен дом беше библиотеката. Имам многу книги зашто многу сакам да читам и знаев дека сакам книгите да бидат дел од декорот во мојот дом.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-11.JPG

Библиотеката некако ѝ даде и живост и разиграност на дневната соба и стана главна фокална точка во просторот. Во останатите елементи преовладуваат белата, црната и сивата боја. 

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-10.JPG

Сметам дека уредувањето на домот е процес што никогаш не завршува. Исто како што и ние самите растеме и се менуваме како луѓе, така и домот треба да се менува со нас.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-13.JPG

Има и некоја посебна убавина во тоа долго да го бараш совршеното парче или детаљ што ќе комплетира некое ќоше.

minimalizam-i-neutralni-tonovi-vo-stilski-uredeniot-dom-na-ognena-od-skopje-foto-04.JPG

Продолжува на следната страна....Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
7 урбани кафеани во Скопје (со посебен шмек) Начинот на кој ја сервираат храната и сето зеленило во Ботаника, свирките во Рус...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg