Тераса од семејна куќа во Ново Село со поглед кон живописната клисура на Брегалница (фото)

И додека повеќето луѓе имаат поглед од тераса кон други згради или бетонско сивило, Мартин има неверојатен поглед кон клисурата на реката Брегалница.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-01.jpg

Во семејната куќа на Мартин Стојанов (25) има две одлично уредени тераси со убаво одбрани детали, но тоа што воодушевува најмногу е погледот.

Погледот од нив е директно кон клисурата на реката Брегалница.

Тој е сопруг и татко на едно детенце, а работи како магационер, а неговиот дом се наоѓа во Ново Село, Штип.

За љубовта кон уредувањето за CRNOBELO вели:

„Уште како млад добивав инспирација од моите родители, кои се огромни љубители на цвеќињата. Уживам во уредувањето на домот, особено на надворешниот дел и деталите ги избирам заедно со другите членови на моето семејство“.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-02.jpg

Поседуваме повеќе видови на цвеќе како пампас, пламен, папрат, лиандра, повеќе видови на молофи, дрво на животот, бенџамин, исто и разни видови на дрвца како борчиња на пример. Летниот период некои од цвеќињата бараат секојдневно наводнување и внимание додека во зима некои се внесуваат внатре.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-13.jpg

Но, да напоменам имаме вложено многу труд и материјал во изгледот на дворот и на терасата, но сето тоа се состои од идеи кои не умее секој да ги реализира.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-09.jpg

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-12.jpg

Убавината на дворот и терасата ги прави погледот кон клисурата, но и највисокиот рид во Штип. Но, уште поубав поглед има во зима кога ридот и клисурата се побелени и тоа претставува неодолив поглед во кој секој би уживал.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-11.jpg

Сметам дека секој што е малку креативен и ќе посвети дел од своето време, енергија и труд може да си направи некое рајско катче за себе.

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-10.jpg

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-08.jpg

Многу ми е мило што постојано добиваме комплименти за уредувањето на дворот, па тоа нѐ инспирира да бидеме креативни и понатаму.“

terasa-od-semejna-kukja-vo-novo-selo-so-pogled-kon-zhivopisnata-klisura-na-bregalnica-foto-14.jpg

Уште фотки од терасите направени во зимски амбиент на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Ивана: Совршено уредено поткровје од куќа во Прилеп, со непречен поглед кон градот (фот... „Домот ни е лоциран точно под Марковите Кули во Прилеп. Поткровјето го почн...
На гости кај Сандра: Стилски уредена куќа во Скопје со маслинови дрвца и бохо детали (фото) „Кујната е со црни вградливи елементи, црн гранитен мијалник и скриен фрижидер. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg