Магичен, целосно снежен хотел во Канада - направен е од 40.000 тони снег и мраз (фото)


Магичен, целосно снежен хотел во Канада - направен е од 40.000 тони снег и мраз (фото)

Хотел во Канада направен од 40.000 тони снег и мраз, има 21 соба, бар од мраз, скулптури од мраз, па дури и капела за венчање – изгледа како од бајките, а чини 400 долари од ноќ.

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto-1.jpg

Hôtel de Glace се наоѓа во Квебек, Канада и е вистинска идила за љубителите на снег и зима.

Хотелот е направен од 40.000 тони снег и мраз, има 21 соба со рачни изработки од мраз, бар, просторија за релаксирање со кади за топла купка и сауна под ѕвездите, а дури има и ледена капела за венчање, за оние кои сакаат да направат свадба како од бајките.

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto-02.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto-03.jpg

Гостите во хотелот се чувствуваат како да се дел од Frozen, но за тоа магично искуство цените почнуваат од 400 долари за една ноќ.

Насекаде има скулптури од мраз, а барот, масите, креветите и садовите се исто така направени од мраз.

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto-04.jpg

Секоја година хотелот се гради одново, со нова тема и декорации, а градењето почнува во декември.

Повеќе фотки од хотелот:

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto05.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto06.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto07.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto08.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto09.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto10.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto11.jpg

magichen-celosno-snezhen-hotel-vo-kanada-napraven-e-od-40-000-toni-sneg-i-mraz-foto12.jpg

М. М. | Црнобело / фото: Hôtel de Glace

Би можело да ве интересира:

Во домот на Даниела во Германија: Одлично уредена занимална за нејзините 3 дечиња (фото) „Во занималната кај нас преовладува едно шаренило од бои, слободата во играта и ...
На гости кај Ива од Битола: Розов дом во Барби стил (фото) Ива, која работи како судија – поротник при Апелационен суд Битола, смета дека д...
На гости кај Моника: Стан во Скопје со нежни бои и „направи сам“ проекти (фото) „Нешто што знаев дека морам да го имам во мојот стан беше честерфилд софата во м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg