Во домот на Александра и Горан: Семејна куќа во Скопје во која амбиентот „има душа“ и личен печат - Results from #1


Во домот на Александра и Горан: Семејна куќа во Скопје во која амбиентот „има душа“ и личен печат

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-22.jpg

Горан се надоврзува: ‘Јас сум графички дизајнер. Естетиката ни е многу важна, ни се допаѓаат исти работи, неочекувани комбинации на бои и уникатни решенија. Сакаме топла атмосфера, отворен простор и функционалност.

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-19.jpg

И двајцата сакаме да готвиме, па кујната ни е омилено катче. Библиотеката зазема значајно место во дневниот простор, а горди сме и на шанкот.

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-14.jpg

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-17.jpg

Големо внимание обрнавме и на осветлувањето, особено во трпезаријата, која е поврзана со дневната и кујната, но нема доволно природна светлина.

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-23.jpg

Решението кое го избравме, различните светла и плафонот од плексиглас само го заокружи целиот концепт и создаде многу пријатна атмосфера.

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-05.jpg

Имаме уште многу работа во куќата, следниот проект е уредување на работната соба и веќе се договоривме како ќе изгледа, уште да почнеме со реализација.“

vo-domot-na-aleksandra-i-goran-semejna-kukja-vo-skopje-vo-koja-ambientot-ima-dusha-i-lichen-pechat-10.jpg

Повеќе фотографии од домот на Александра и Горан на следната страна...


Би можело да ве интересира:

На гости кај Моника: Стан во Скопје со нежни бои и „направи сам“ проекти (фото) „Нешто што знаев дека морам да го имам во мојот стан беше честерфилд софата во м...
На гости кај Вера Калин: Впечатлив дом во Скопје обоен во зелено – сиви тонови (фото) „Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање...
На гости кај Андреја Коцева: Стан во Скопје во кој фокусот е на жолтите детали (фото) „Во секоја просторија е поставен по некој детаљ во жолта и темно сина ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg