На гости кај Сања во Јапонија: Минималистички уреден стан од 201m2 на две нивоа (фото)

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-11.jpg

Во станот најомилено катче ни е јапонската традиционална татами соба. Кога го уредувавме станот решивме оваа соба да ја користиме како втора дневна, а и како соба каде што ќе бидат поголемиот дел од играчките на ќерка ми, таму го поминуваме најголемиот дел од денот и поради тоа што подот e од татами, држи топло и таа на зима е најтоплата соба во станот.

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-16.jpg

Во летниот период добар дел од денот сме на балконот на долниот спрат. 

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-33.jpg

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-32.jpg

Станот е на две нивоа, на првиот спрат се наоѓаат главниот влез, кујната, трпезаријата, дневната соба и едно ВЦ.

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-19.jpg

На горниот спрат има 3 спални соби, татами соба, бања и посебно ВЦ. Секоја соба во станот има посебен балкон.

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-09.jpg

На мојот јутјуб канал Expat Mama Bird имам видео посветено на обиколка од нашиот дом.

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-17.jpg

Во моментов читам многу за стилот Јапанди, тоа е некоја мешавина помеѓу јапонски и скандинавски интериор дизајн и многу ми се допаѓа како изгледа. Можеби во иднина би вметнала некоја идеја, доколку решиме нешто да смениме.“

na-gosti-kaj-sanja-vo-japonija-minimalistichki-ureden-stan-od-201m2-na-dve-nivoa-foto-13.jpg

Повеќе фотки од домот на Сања на следната страна...


Би можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото) „Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио и...
На гости кај Розалиа: Семејна куќа од 110m2 во Кавадарци со детски соби со балдахини (фото) „Времето поминато со семејството во периодот на празниците е бесценето, уживаме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg