На гости кај Вики Чадиковска: Дворче за душа - цветна оаза со спектакуларен поглед на Скопје (фото)

„Нашата визија да бидеме надвор од урбаната џунгла, се покажа како одличен избор... Нашиот двор стана моја цветна градина, а нејзиното одржување е едно убаво хоби, кое навистина ме прави среќна.“, раскажува новинарката Вики Чадиковска за својата семејна куќа во Скопје.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-01.jpg

Вики Чадиковска е препознатливо медиумско лице, жена со став, мајка и сопруга, но и вљубеник во малите животни задоволства, како пиењето на утринско кафе среде нејзината цветна оаза, која успеала да ја направи по свој вкус благодарение на потрошувачкиот кредит на Шпаркасе Банка.

Секој детаљ од нејзиниот двор е внимателно осмислен и обезбеден со помош на средствата од ненаменскиот кредит.

„Отсекогаш сум ги сакала растенијата и цвеќињата, па за мене е вистински предизвик да ги имам дома. Благодарение на потрошувачкиот кредит на Шпаркасе Банка, успеав да го реализирам она што секогаш го сакав - дворот во нашиот дом да биде цветна градина на која сите ќе и се радуваме, трошејќи ги скапоцените семејни мигови.

Условите на кредитот беа многу поволни, нема административни трошоци, целата постапка беше многу едноставна, што ми се виде како олеснителна можност да го реализирам мојот сон“, вели Вики за искуството со Шпаркасе.

Во медиумите Вики Чадиковска е од дете, а и покрај сите предизвиците со кои се справува новинарството, вели дека таа не сака да се откаже од него. Нејзин последен проект е документарниот ТВ магазин Приказна, кој се емитува на националниот сервис и електронската публикација prikazna.mk.

Во нејзините проекти сака да им даде простор на личните приказни, преку чии поуки, се обидува да придонесе за негување на вистинските вредности, кои можат да го унапредат општеството.

Вики вели: „Секој од нас има своја приказна, тажна, среќна, инспиративна. Секоја приказна заслужува да биде претставена и слушната, а преку неа да се пренесе знаењето кое може да биде убаво и корисно искуство за некој.“

Со енергија и креативност за работните предизвици Вики се полни во својот дом во кругот на семејството, особено во нејзината цветна градина со спектакуларен поглед кон Скопје.

Услови за S Plus потрошувачкиот кредит на Шпаркасе Банка:

  • Фиксна каматна стапка од 4,99% за целиот период на отплата
  • Без административен трошок до 30.11.2021г.
  • Максимален износ до 1.500.000
  • Рок на отплата до 95 месеци
  • Со вклучено животно осигурување од Винер Лајф

За уредувањето на дворот Вики открива за CRNOBELO.com:

„Јас сум човек кој се радува на малите нешта. Станувам рано и многу ми е важно визуелно да го доживеам почетокот на денот.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-12.jpg

Сакам додека го пијам првото утринско кафе, да ја гледам магијата со која сонцето го бои небото, како силно инспириран уметник. Така си ги полнам моите батерии, пред да се втурнам во динамичниот распоред кој го носи работниот дел од денот.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-08.jpg

Отсекогаш сум ги сакала растенијата и цвеќињата, па за мене е вистински предизвик да ги имам дома. Благодарение на потрошувачкиот кредит на Шпаркасе банка, успеав да го реализирам она што секогаш го сакав - дворот во нашиот дом да биде цветна градина на која сите ќе ѝ се радуваме, трошејќи ги скапоцените семејни мигови. 

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-04.jpg

Нашиот двор стана моја цветна градина, а нејзиното одржување е едно убаво хоби, кое навистина ме прави среќна. 

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-15.jpg

Живееме во време во кое преку дигиталните мрежи, лесно можете да пронајдете најразлична инспирација и да ја приспособите на своите можности и потреби.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-11.jpg

Нашата визија да бидеме надвор од урбаната џунгла, се покажа како одличен избор, особено ако се анализира ситуацијата со пандемијата. Дворот беше нашата оаза, која ни овозможи да не го чувствуваме притисокот кој го наметнуваше стресот со КОВИД 19.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-05.jpg

Нашиот двор стана моја цветна градина, а нејзиното одржување е едно убаво хоби, кое навистина ме прави среќна. 

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-13.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Валентина: Стан во Прилеп од 89m2 со многу огледала и семејни спомени (фото) „Во овој стан живеам 18 години и досега сум го преуредила че...
На гости кај Никола: Стан во Скопје со Halloween украси, „направи сам“ камин и многу цвеќиња (фото) „Скоро секоја сезона подготвувам по еден настан. Така оваа есен подготовките беа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg