На гости кај Вики Чадиковска: Дворче за душа - цветна оаза со спектакуларен поглед на Скопје (фото)

Мирот, чистиот воздух и спокојот кој го нуди нашата мала оаза се вистински спас за нас.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-14.jpg

Кај нас, јас сум одговорна за цвеќињата, а дефинитвно сум нивен вљубеник, што лесно и може да се забележи. Внимателно ги негувам,  радувајќи им се на цветовите и нивниот раст.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-10.jpg

Голем обожавател сум на орхидеи, ги имам над 30. Дел од нив, ги размножив и сама. Ги сакам и хортензиите, хибискусот и бугенвелијата, кои навистина изгледаат волшебно.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-03.jpg

Мандарините за кои бев резервирана дали ќе успеат во дворот, и минатата, а и оваа година, беа полни со плодови, што дополнително ме израдува. Цитрусните растенија ќе бидат мојот следен предизвик во дворот.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-07.jpg

Одржувањето на зеленилото, тревата и другите грмушки во дворот, им припаѓа на сопругот и синот. Уживањето во целиот двор, ни припаѓа на сите.

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-06.jpg

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-09.jpg

Погледот од прозорец во секој период од годината е спектакуларен, но особено во зима со снег и во комбинација со орхидеите е вистинска сцена од бајка.“

na-gosti-kaj-viki-chadikovska-dvorche-za-dusha-cvetna-oaza-so-spektakularen-pogled-na-skopje-foto-02.jpg

 Повеќе за S Plus потрошувачкиот кредит на Шпаркасе Банка и условите може да прочитате ТУКА.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Валентина: Стан во Прилеп од 89m2 со многу огледала и семејни спомени (фото) „Во овој стан живеам 18 години и досега сум го преуредила че...
На гости кај Никола: Стан во Скопје со Halloween украси, „направи сам“ камин и многу цвеќиња (фото) „Скоро секоја сезона подготвувам по еден настан. Така оваа есен подготовките беа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg