Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Најоддалечениот хотел во светот – се стига само со хеликоптер, обвиен е со магијата на поларната светлина (фото)

На 1.829 m надморска височина, обвиен во магијата на поларната светлина во Алјаска е сместен најоддалечениот хотел во светот до каде се стигнува само со помош на хеликоптер.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-stiga-samo-so-helikopter-obvien-e-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-01.jpg

Најоддалечениот луксузен хотел во светот Sheldon Chalet е сместен на глечерот Рут во Алјаска, а нуди волшебни погледи на поларната светлина.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-03.jpg

Хотелот е одличен за сите оние што бараат изолирани патувања, затоа што до него се пристигнува само по воздушен пат, а задолжителните три ноќевања чинат 35.000 долари.

https://www.instagram.com/p/Br_FjCmnhLs/?utm_source=ig_web_copy_link

Хотелот има пет спални соби, а може да прими и до 10 гости истовремено. Во цената на хотелската услуга се вклучени превоз со хеликоптер, личен персонал, гурманска кујна и активности како возење со санка, пешачење по глечер и планинарење.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-02.jpg

Околните планини во националниот парк Денали се природен хабитат на гризли мечки, ирваси и волци.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-05.jpg

Хотелот го добил името Sheldon Chalet според имињата на архитектите Дон и Роберта Шелдон, кои ја дизајнирале оригиналната планинска куќа на истото место во 1966-та година.

Кабината во 2018-та година беше изградена во луксузен хотел од страна на децата на Дон, Роберт и Кејт, кои чекале цели 10 години за да добијат дозвола за градба.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-06.jpg

Мерни Шелдон, сопругата на сопственикот на хотелот говореше за предизвиците со коишто се соочувале за време на неговата изградба:

„Едноставните работи во животот, како вода од чешма, се голем луксуз кога сте на 1.829 метри надморска височина и над глечер“.

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-07.jpg

Роберт вели дека е пресреќен затоа што успеал да го заврши проектот што неговите родители го започнале во 60-тите години.

„Мајка ми и татко ми беа луѓе што треба да ги помниме, но нивната желба за овој имот воопшто не се поврзува со она што го оставиле.

Тие само сакаа и другите луѓе да имаат можност да ја искусат магијата на ова место која ја нема на никаде на оваа планета“ – вели Роберт.

Погледнете повеќе фотографии во продолжение:

https://www.instagram.com/p/CNjs_uJLtT-/?utm_source=ig_web_copy_link

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-04.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-08.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-09.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-10.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-11.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-12.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-13.jpg

najoddalecheniot-hotel-vo-svetot-se-naogja-na-1-829-m-visochina-obvien-so-magijata-na-polarnata-svetlina-foto-14.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Најдоброто парче торта го вкусив во култниот хотел Москва во Белград“ (фото) „Мммм, само кога ќе се сетам на нотите од клавирот во комбинација со совршените ...
На гости кај Моника: Стан во Капиштец со дневна соба со винтиџ парчиња и уникатни детали (фото) „Јас не го преферирам модерното во уредувањето на домот, не сум модерна девојка,...
На гости кај Ивана: Семејна куќа во Струмица со дела од македонски уметници и совршена спална соба (... „Јас бев архитектот задолжен за уредување на мојот семеен дом. Најмногу уживав в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg