На гости кај Ивана: Семејна куќа во Струмица со дела од македонски уметници и совршена спална соба (фото)

„Јас бев архитектот задолжен за уредување на мојот семеен дом. Најмногу уживав во дизајнирањето на спалната соба. Ги сакам темните тонови и сакав во една просторија да преовладуваат темните нијанси“, раскажува Ивана Никова (24) за уредувањето на семејната куќа од 100 m2 во Струмица.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-01.jpg

Ивана Никова (24) e дипломиран внатрешен архитект и живее со своето семејство во куќа од 100 m2 во Струмица.

Таа има свое студио за внатрешен дизајн и работи во семејната фирма за производство на мебел, па токму таа била архитектот задолжен за уредување на нејзиниот семеен дом.

Со помош на тиркизната боја, Ивана внела свежина во целиот ентериер. Омилени ѝ се сувенирите од патувања, како и делата од македонските уметници.

За уредувањето на нејзиниот дом таа открива за CRNOBELO.com:

„Го создадов вистинскиот амбиент во просторот со тоа што внимателно ја избрав палетата на бои, мебел и додатоци, кои можат да го трансформираат секој простор за живеење.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-02.jpg

Малите детали во внатрешноста на домот имаат моќ целосно да го трансформираат расположението, тонот и атмосферата на собата.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-18.jpg

Предметите како што се перничињата, лустерите, теписите, растенијата и уметничките дела честопати се токму работите што ја врзуваат цела соба заедно, правејќи различни предмети да градат една хармонична целина што го надополнува и балансира целиот простор.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-12.jpg

Најмногу уживав во дизајнирањето на спалната соба. Ги сакам темните тонови и сакав во една просторија да преовладуваат темните нијанси.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-14.jpg

Во спалната соба се среќаваат црната и сива боја во комбинација на дрвени панели од масивно дрво орев, кои му даваат одличен склоп на ентериерот. Тие ми се омилени комбинации кои често ги користам и во моите проекти.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-13.jpg

Секогаш кога започнувам нов проект, ги комбинирам функционалноста, едноставноста и естетиката. Тие се клучни точки за да се оформи добар дизајн на ентериер.

na-gosti-kaj-ivana-semejna-kukja-so-dela-od-makedonski-umetnici-i-sovrshena-spalna-soba-foto-15.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Валентина: Стан во Прилеп од 89m2 со многу огледала и семејни спомени (фото) „Во овој стан живеам 18 години и досега сум го преуредила че...
На гости кај Никола: Стан во Скопје со Halloween украси, „направи сам“ камин и многу цвеќиња (фото) „Скоро секоја сезона подготвувам по еден настан. Така оваа есен подготовките беа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg