Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


На гости кај Зои Блаж: Стан oд 70m2 на Македонка во планинско гратче во Германија, со мебел од IKEA (фото)

„Стан тука, во гратчето Зул, многу тешко се наоѓа, буквално нерви изгубивме, но на крај се исплатеше, бидејќи овој стан ни е идеален за нас двајца. Имаме една соба, која е само со плакари, а јас ги обожавам уникатните детали што ги додадов“, споделува Зои Блаж, односно Зорица Матијашич (27) од Скопје за CRNOBELO, за станот во кој живее со сопругот, ракометар.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-01.jpg

Зои Блаж, односно Зорица Матијашич (27) од Скопје, по професија мејкап артист, откако стапи во брак со својот сакан, ракометарот Тадеј Матијашич, се пресели во Германија.

Со Тадеј живеат во малото планинско гратче кое се вика Зул, со население од околу 36.000 жители.

Открива дека со сопругот едвај пронашле стан кој можеле да го прилагодат на своите потреби и да го наречат дом.

За уредувањето на нивниот дом, Зои открива за CRNOBELO.com:

„Ова е нашиот прв заеднички дом и заедно го уредувавме целиот од корен.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-08.jpeg

Кога влеговме во станот беше празен и со шарени ѕидови, едната просторија ја бојадисавме во бело бидејќи најмногу сакаме светол стан, додека два ѕида оставивме во боја, бидејќи не ни пречеа и ни се вклопија во нашите идеи.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-13.jpeg

Стан тука многу тешко се наоѓа, буквално нерви изгубивме, но на крај се исплатеше, бидејќи овој стан ни е идеален за нас двајца.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-07.jpeg

Станот има 70 m2, имаме една соба со плакари, спална, дневна соба со трпезарија, кујна, мало ходниче, тоалет и голема тераса.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-09.jpeg

Мебелот претежно го земавме од JYSK и IKEA . 

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-14.jpeg

Јас отсекогаш сум сакала детали, сум си гледала како би го уредила домот и ми беше многу забавно и интересно кога биравме и средувавме.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото) „Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио и...
На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Розалиа: Семејна куќа од 110m2 во Кавадарци со детски соби со балдахини (фото) „Времето поминато со семејството во периодот на празниците е бесценето, уживаме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg