На гости кај Зои Блаж: Стан oд 70m2 на Македонка во планинско гратче во Германија, со мебел од IKEA (фото)

„Стан тука, во гратчето Зул, многу тешко се наоѓа, буквално нерви изгубивме, но на крај се исплатеше, бидејќи овој стан ни е идеален за нас двајца. Имаме една соба, која е само со плакари, а јас ги обожавам уникатните детали што ги додадов“, споделува Зои Блаж, односно Зорица Матијашич (27) од Скопје за CRNOBELO, за станот во кој живее со сопругот, ракометар.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-01.jpg

Зои Блаж, односно Зорица Матијашич (27) од Скопје, по професија мејкап артист, откако стапи во брак со својот сакан, ракометарот Тадеј Матијашич, се пресели во Германија.

Со Тадеј живеат во малото планинско гратче кое се вика Зул, со население од околу 36.000 жители.

Открива дека со сопругот едвај пронашле стан кој можеле да го прилагодат на своите потреби и да го наречат дом.

За уредувањето на нивниот дом, Зои открива за CRNOBELO.com:

„Ова е нашиот прв заеднички дом и заедно го уредувавме целиот од корен.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-08.jpeg

Кога влеговме во станот беше празен и со шарени ѕидови, едната просторија ја бојадисавме во бело бидејќи најмногу сакаме светол стан, додека два ѕида оставивме во боја, бидејќи не ни пречеа и ни се вклопија во нашите идеи.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-13.jpeg

Стан тука многу тешко се наоѓа, буквално нерви изгубивме, но на крај се исплатеше, бидејќи овој стан ни е идеален за нас двајца.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-07.jpeg

Станот има 70 m2, имаме една соба со плакари, спална, дневна соба со трпезарија, кујна, мало ходниче, тоалет и голема тераса.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-09.jpeg

Мебелот претежно го земавме од JYSK и IKEA . 

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-14.jpeg

Јас отсекогаш сум сакала детали, сум си гледала како би го уредила домот и ми беше многу забавно и интересно кога биравме и средувавме.

na-gosti-kaj-zoi-blazh-stan-od-70m2-na-makedonka-vo-germanija-so-mebel-od-ikea-foto-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Игор Митровиќ: Модерен стан од 65m2 во Аеродром со лед осветлување во сите простории (ф... „Зградата во која живеам е нова, пред нецела година се пушти во употре...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg