Храна која најмногу дебелее (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Храна која најмногу дебелее (фото)

Кога би ве прашале кој дел од светот има најкалорична храна, веројатно ќе одговорите САД. Но, ќе погрешите.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-01

Во Италија, Индија и Јапонија се служат вкусни, но високо калорични бомби кои се шок за секој човек.

Сепак, ќе посакате да ги изедете со очи...

Acaraje, Бразил

Спој од грав, обликуван во круг, пржен во палмино масло. Потоа, се полни со 2 вида намаз од сушени шкампи, мелени индиски ореви и уште палмино масло.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-02


Churros, Шпанија

Тесто пржено во масло и потопено во шеќер и брашно. Плус, се топи во топла чоколада и најчесто се јаде за појадок.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-03


Poutine, Канада

Пржени компирчиња потопени во сос од масно сирење, но можете да додадете уште некој зачин или сос по желба.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-04


Khachapuri, Грузија

Се работи за пита од леб наполнета со топено сирење. На врвот има јајце и растопен путер.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-05


Aligoté, Франција

Навидум сосема обично пире од компири, но се подготвува од компир, путер, павлака, лук и топено сирење. Само 1 лажица од ова пире задоволува 6% од потребата на заситени масти во текот на денот.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-06


Марс во длабоко масло, Шкотска

Замислете си чоколатце Марс, само похованo.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-07


Jalebi, Индија

Jalebi е слатко тесто пржено во масло, па потопено во шеќерен сируп.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-08


Calzone, Италија

Традиционалната затворена пица чија популарност порасна во изминативе неколку години, е наменета за 4 луѓе. Ако притоа одберете и двојно повеќе кашкавал, ќе го имате најкалоричното јадење во светот.

kaloriski-bombi-sirum-svetot-vaka-izgledaat-obrocite-koi-najmnogu-debeleat-foto-09

Би можело да ве интересира:

Богата зимска диета - за слабеење и заштита од грипот Зимската диета ќе ви помогне да ослабете, но и да го подобрите имунитетот за да ...
3-дневен план на исхрана кој ќе ве подготви за на плажа Aко сте во потрага по брз и ефективен начин на слабеење пред да облечете бикини,...
Тридневна војничка диета со која ќе „стопите“ 4 килограми Војничката диета се базира на исхрана во мали оброци, внимателно осмислени за да...

Најчитани неделава