Ако сакате успешно да ослабете, почитувајте ги овие правила за време на диетата


Ако сакате успешно да ослабете, почитувајте ги овие правила за време на диетата

Од илјадници диети, секој ќе го одбере оној режим за кој смета дека најмногу одговара со неговиот животен стил и состојба на организмот.

ako-sakate-uspesno-da-oslabete-pocituvajte-gi-ovie-pravila-za-vreme-na-dietata-1

Но, без разлика каква диета и да сте одбрале, постојат правила до кои мора да се придружувате ако сакате да ги изгубите вишокот килограми.

Ништо од диетата, ако не се држите до следново:

1. Трошeте повеќе калории отколку што внесувате. Шетајте до работа или барем еднаш дневно вежбајте по 1 час.

2. Исфрлете ја од употреба преработената храна: салами, паштети...

3. Смалете ги за 90% производите од бело брашно. Тоа значи, од вашето мени исфрлете ги пиците, топлите сендвичи, колачите... Избегнувајте ги пекарите, бидејќи во нив се продаваат печива и леб кои се полни со адитиви.

4. Наместо засладени сокови и ароматизирана вода, пијте обична вода.

5. Наместо грицки изедете една рака бадеми или ореви.

ako-sakate-uspesno-da-oslabete-pocituvajte-gi-ovie-pravila-za-vreme-na-dietata-2jpg

6. Навечер легнувајте си најдоцна до полноќ.

7. Јадете пет мали оброци дневно, кои содржат квалитетни протеини, а истите ќе ги најдете во рибата, пилешкото, мисиркиното, јајцата.

8. Имајте на ум дека некои производи повеќе штетат отколку што се корисни. Производите со малку масти имаат додатоци како шеќери, кои во поголеми количини му штетат на организмот.

9. Најголем благослов е да јадете храна чие потекло ви е познато. Тајната на здравјето е во набавување домашна храна, а избегнување адитиви и генетски модифицирана храна.

10. Исфрлете ги од употреба рафинираните масла и маргаринот. Наместо нив, користете путер и кокосово масло, а храната пржете ја со свинска маст. За да се исчистите од токсините во организмот, јадете домашна кисела зелка и наутро пијте јогурт. 

Би можело да ве интересира:

Данска диета за брзо слабеење: Ригорозно 13-дневно мени само за најупорните Дојде периодот од годината кога сите се заинтересирани за брзо слабеење, а ние ј...
Диета со леб – Ослабете до 10 килограми за половина месец Зарем постои личност која не сака свежо печен леб? Но, проблемот е што лебот мож...
7 правила со кои никогаш повеќе нема да кажете: „Морам да почнам со диета“ Здравата храна во никој случај не треба да биде мода или предизвик за убаво тело...