Дневно мени на исхрана која го топи целулитот


Дневно мени на исхрана која го топи целулитот

Женскиот проблем број 1 се јавува како последица од таложење на маснотиите и токсините под кожата, а најчести фактори за оваа непријатна појава се неправилната исхрана, недоволната физичка активност, хормонскиот дисбаланс, пушењето, стресот...

dnevno-meni-na-ishrana-koe-go-topi-celulitot-01.jpg

Ниту еден третман во светот нема да ви овозможи целосно отстранување на целулитот, па затоа не си ги трошете парите и времето.

Потребна ви е правилна исхрана и соодветен начин на живот ако сакате да го избегнете овој проблем.

Потребно е да внесувате голем процент на течности во организмот, во облик на вода, чаеви, природно цедени сокови и чорби.

Од чаевите се препорачуваат оние кои ја забрзуваат циркулацијата и делуваат како антиоксиданси. Во оваа група спаѓа чајот од коприва, ѓумбир, бреза или зелен чај. Се препорачуваат 2 до 3 шолји дневно, не повеќе.

Што се однесува со храната, таа се дели на следниве групи:

1. Житарки - Интегралните житарки, јачменот, оризот, овесот и производите богати со билни влакна кои лесно се раствораат во цревата, создаваат гел кој ги исфрла токсините.

2. Млеко и млечни производи - Јогуртот, киселото млеко и младото сирење со ниска масленост не се препорачливи, па затоа треба да се внесуваат во минимални количини.

3. Месо, риба, јајца - Најдобро е да бирате посни меса - пилешко или јагнешко, потоа се препорачува чиста риба и јајца кои се богати со белковини, а малку калории, како и витамини А, Д, Е и Б12.

4. Масла - Студено цедените масла имаат витамини А и Е кои се важни и препорачливи. Практикувајте маслиново, ленено или масло од сусам.

5. Зеленчук - Сите зеленчуци во облик на салати и свежо цедени сокови, како и кратко варени, имаат висок процент на витамини, минерали, антиоксиданси и вода. Што значи, додајте ги во секој оброк.

6. Овошје - Исто како и зеленчукот, овошјата се богати и препорачливи, посебно цитрусите, бананите, боровинките, јаболката и крушите.

7. Шеќер и слатки - Строго забранети се слатките и колачињата кои се најчестиот виновник за појавата на целулитот.

Строго забрането - Масна и зачинета храна, слатки, бел леб, алкохол, цигари, кафе, газирани пијалаци, конзервирана храна, сол повеќе од 3 грама дневно.

dnevno-meni-na-ishrana-koe-go-topi-celulitot-02.jpg

Вашето дневно мени би требало да изгледа вака:

Појадок - Овесна каша со билно млеко од соја или ориз, боровинки и лажица мед.

Ужина - Овошна салата од половина банана, јаболко, круша, ананас, лажица бадеми, половина лажичка цимет.

Ручек - 50g сварени тестенини од ориз, чисто пилешко месо, моркови и тиквици сварени околу 5 минути. По желба може да зачините со соја сос.

Ужина - Салата од домат, краставица, пиперка, младо сирење, ленено масло и лимонов сок. Ако чувствувате глад, додајте и парче интегрален леб.

Вечера - Печена пастрмка во фолија, салата од сварена брокула со малку јогурт и 1 парче интегрален леб.

Овој план на исхрана искобминирајте го соодветни физички активности или вежби, за повидливи и побрзи резултати.

Би можело да ве интересира:

Данска диета за брзо слабеење: Ригорозно 13-дневно мени само за најупорните Дојде периодот од годината кога сите се заинтересирани за брзо слабеење, а ние ј...
Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...
„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена Оваа диета е едноставна за следење, со евтини намирници и точно утврден распоред...

Најчитани неделава