Хроно исхрана и мени за почетници


Хроно исхрана и мени за почетници

Моментално цел свет го менува обичниот начин на исхрана со хроно диета. Ако сакате да бидете најадени, а да намалите неколку килограми, тогаш време е и вие да се обидете.

hrono-ishrana-i-meni-za-pocetnici-0001.jpg

Иако е смислена во Франција уште во 1986-та година, оваа исхрана дури сега доживува експанзија.

Во оваа исхрана не подразбира броење на калории или гладување, но мора правилно да ги комбинирате намирниците и да јадете во одредено време.

Има период на рестрикција кој трае минимум 1 месец или додека не дојдете до посакуваната тежина.

Неколку основни правила за почетници (за периодот на рестрикција):

  • Пред појадокот нема кафе, може чај од билки или топла лимонада, половина час пред оброкот.
  • Растојанието меѓу оброците нека биде 5-6 часа.
  • Не се пие алкохол, освен црно вино, до 4 чаши неделно.
  • Млеко не се користи, никогаш.
  • Нема ужини, ниту овошје.

hrono-ishrana-i-meni-za-pocetnici-3.jpg

Појадок:

Појадокот е задолжителен. Се јадат цели житарки и сè што сакате од печива, но исклучиво од брашна од просо, јачмен, овес... Јајцата и млечните производи не се мешаат. Два различни млечни производи исто така не се мешаат. Месото е дозволено со јајца. Месото и месните производи исто така може да се комбинираат, два или повеќе видови. Важно е појадокот да биде најбогат.

Ручек:

Се комбинира месо со зеленчук без скроб. Не се јаде грав, ориз, соја, леќа, боранија, грашок, компир. Со ручекот се јадат салати зачинети со ладно цедено масло, сок од лимон и сил. Наместо месо може да се јаде и мрсна риба или печурки. Лебот и другите тестенини се забранети.

Вечера:

Се комбинираат лесни меса и протеини со зелени зеленчуци и салати. Наместо месо, може да јадете и белки од јајце.

hrono-ishrana-i-meni-za-pocetnici-2.jpg

Предлог неделно мени:

hrono-ishrana-i-meni-za-pocetnici-01_copy.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...
Жолта диета - Исхрана со која намалувате 4 килограми за 8 дена Сончевата или жолта диета е идеална за кога ќе пристигнат топлите, сончеви денов...
Мотивација за лето: 12 секојдневни и едноставни навики за слабеење Никогаш доста од совети и мали правила за поубав изглед, особено во летниот пери...

Најчитани неделава