„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена


„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена

Оваа диета е едноставна за следење, со евтини намирници и точно утврден распоред кој нема да ви задава главоболки.

Jajce-dieta-Ke-simnete-7-kg-za-14-dena-01.jpg

Најбитно од сè е да сакате да јадете јајца, бидејќи основата на целата диета се состои токму во овој здрав протеин.

Со следење на режимот можете да изгубите максимум 7 килограми во рок од 2 недели.

Што треба да јадете во текот на неделата?

Појадокот е ист во текот на целата недела и се состои од: 2 варени јајца и 1 парче овошје (може да одберете помеѓу портокал, јаболко, банана, круша).

Што се однесува до ручекот и вечерата, распоредот изгледа вака:

Понеделник

Ручек: 2 јаболка, 2 парчиња сладок компир (печен или варен)

Вечера: Голема салата и 200-250 gr пилешко месо

Вторник

Ручек:Зелен зеленчук (зелка, краставица, марула, брокула, кељ, спанаќ) и пилешко месо (варено или печено)

Вечера: салата, 1 портокал, 2 варени јајца

Среда

Ручек: Парче немасно сирење (младо кравјо, фета или урда), 1 домат и парче сладок компир

Вечера: Голема салата и 200-250 gr пилешко месо

Четврток

Ручек: Голема овошна салата со овошје по избор (се подразбира свежо овошје, избегнете конзервирано или сушено овошје)

Вечера: Салата и варено пилешко месо

Петок

Ручек: Зеленчук по избор и 2 варени јајца

Вечера: Салата и порција печена риба (или туна)

Сабота

Ручек: Голема овошна салата со овошје по избор (се подразбира свежо овошје, избегнете конзервирано или сушено овошје)

Вечера: Пилешко месо и зеленчук двете зготвени на пареа.

Недела

Ручек: Салата од домати, зеленчук по избор зготвен на пареа и пилешко месо

Вечера: Само зеленчук на пареа (морков, брокула, карфиол, кељ, спанаќ).

 

*Пијте доволно течности, особено вода и незасладени чаеви. Дозволена е и лимонада без шеќер.

По завршувањето на двонеделниот циклус направете минимум 1 недела пауза пред да започнете втор.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и ...
Тридневна војничка диета со која ќе „стопите“ 4 килограми Војничката диета се базира на исхрана во мали оброци, внимателно осмислени за да...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg