Есенска диета со супа од тиква
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Есенска диета со супа од тиква

Искористете ја предноста на сезоната на тикви и користете ја во облик на супа, како главен оброк за појадок, ручек или вечера.

esenska-dieta-so-supa-od-tikva-01.jpg

За време на диетата може да користите свеж зеленчук како грицки или како ужина и задолжително треба да пиете 2 литри вода дневно.

Рецептот за супата, која е вашето единствено главно јадење, е следниов:

esenska-dieta-so-supa-od-tikva-02.jpeg

Потребни состојки:

  • 2 јаболка
  • 450g зеленчук по желба
  • 1kg тиква
  • 1 главица кромид, средна големина
  • 2 лажици билно масло
  • Малку павлака за готвење со ниска масленост
  • Зачини по желба

Подготовка:

Излупете ги јаболката, отстранете ги семките и исечете ги на парчиња. Истото направете го и со тиквата.

Во големо тенџере ставете ги двете лажици масло и на нив пропржете го кромидот. Врз него додајте го зеленчукот и овошјето, зачинете и ставете 2 чаши вода.

Смесата треба да зовре, па потоа на умерена температура варете уште 20-25 минути со постојано мешање.

Меко сварениот зеленчук ставете го во блендер.

Добиеното пире вратете го во садот за варење, ставете малку павлака за готвење и проварете неколку минути со постојано мешање.

Супата може да ја консумирате кога сакате, во колкава количина и да сакате.

esenska-dieta-so-supa-od-tikva-03.jpg

Со оваа диета ќе го прочистите телото од масти, токсини, а ќе внесувате многу малку калории.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жолта диета - Исхрана со која намалувате 4 килограми за 8 дена Сончевата или жолта диета е идеална за кога ќе пристигнат топлите, сончеви денов...
„Јајце диета“: Ќе симнете до 7 килограми за 14 дена Оваа диета е едноставна за следење, со евтини намирници и точно утврден распоред...
Диета со супа со која намалувате 2 килограми за 10 дена Добрата страна на оваа диета е што можете да ја примените кога сакате, бидејќи н...

Најчитани неделава