5 навики за здраво слабеење


5 навики за здраво слабеење

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-01.jpg

Веќе добро познат факт е дека екстремните диети и рестрикции на храна не се гаранција, а не се ни препорачливи за здраво губење на килограмите. Здраво слабење се постигнува исклучиво со здрава и пред сè правилна исхрана, без прескокнување оброци, редовна физичка активност и квалитетен сон.

Појадокот е најважен

Кифлите, бурекот и  нездравите лиснати теста заменете ги со вкусни и здрави мусли, овесни снегулки или овесна каша. Во 100 г овес има 12 г протеини, па така, овесот е одличен начин да се започне денот, бидејќи многу е корисно протеините да се внесуваат за време на појадокот.

Предлог: Мусли за појадок Виталиа

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-04.jpg

Белиот шеќер заменете го со нискокалорични засладувачи

Белиот шеќер е толку преработуван што навистина не помага во било која функција на здравјето и секогаш треба да се избегнува. За среќа, постојат одлични и супер-вкусни алтернативи како што е  природниот засладувач стевиа. Освен слаткиот вкус, стевиата е богата со витамини и минерали и се препорачува за одржување витка фигура.

Предлог: Виталиа Стевиа

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-06.jpg

Подгответе си здраво смути

Лененото семе е богат извор на растворливи растителни влакна, па затоа задолжително додајте го свежо мелено во вашето смути. Воедно, тоа е одличен сојузник при слабеење, бидејќи содржи лигнани. Додајте и малку чиа семе, бидејќи една лажица чиа семе содржи околу 70 калории, и скоро сите јаглехидрати што ги содржи се влакна. Бадемите исто така содржат многу растителни влакна, па можете да додадете неколку за квалитетно смути.

Предлог: Виталиа смути во Vitalia healthy stores

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-05.jpg

Јадете киноа со зеленчук за ручек

Киноата е одличен растителен извор на комплетен протеин. Исто така е богата со растителни влакна кои помагаат во согорување на мастите, како и сложени јаглехидрати. Подгответе си протеинска салата од киноа и зеленчуци зачинета со био зачин, без адитиви и конзерванси. Добивате високонутритивен, но истовремено нискокалоричен оброк.

Предлог: Киноа Виталиа , Вита Зачин Виталиа

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-02.jpg

Здрава ужина

Оризовите галети се идеална ужина за наутро, бидејќи не се расипуваат и имаат малку калории. Не содржат масти, а содржат хранливи материи кои даваат чувство на ситост. Друг вид на здрава ужинка е и миксот од сушено овошје и јаткасти плодови, бидејќи и ним не им е потребен фрижидер а воедно се многу вкусни и здрави. Како идеален здрав десерт претставуваат и  овесните колачиња, кои нудат хранливи материи кои бавно ја ослободуваат енергијата.

Предлог: Виталиа оризови галети, Виталиа Егзотик микс, Виталиа Супер колачи со чоколадо и јаткасти плодови без додаден шеќер

5-naviki-za-zdravo-slabeenje-03.jpg

Доколку сакате побрзо да се ослободите од вишокот килограми, важно е да јадете умерени и избалансирани оброци и да вежбате повеќе. Пронајдете ја активноста во која најмногу уживате, јадете помали оброци коишто ќе се состојат од погореопишаните видови на храна, одмарајте, пијте доволно вода, бидете трпеливи и упорни и резултатите ќе бидат видливи.

Би можело да ве интересира:

14 одговори на прашањето: Што да јадам за да слабеам здраво? Здравото слабеење е популарна тема во секој дел од годината, но во лето дефинити...
Јадете како Французинка, запалете свеќа по оброк: Чудни, научни триков... Вишокот килограми на сите почнуваат да им пречат кога ќе дојдат пролетните денов...
План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или... Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи ...