Како да ја одржите посакуваната телесна тежина?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Како да ја одржите посакуваната телесна тежина?

Секој што успеал да намали на тежина има постигнато голем успех, но веднаш се поставува прашањето: како да ја одржувате посакуваната телесна тежина, без да ги вратите килограмите?

Kako da ja odrzite posakuvanata telesna tezina 01

Следниве совети се за оние кои се упорни во одржувањето на посакуваната тежина, а истите се проверени од оние што успеале да го сторат тоа:

Внимавајте што јадете

Почитувајте ја здравата и реалната шема на исхрана. Ако сакате да ја одржите посакуваната тежина обрнете внимание на вашите навики во исхраната што сте ги усвоиле.

Треба да продолжите со внесување на помалку калории, што е најважно за постигнување на целта.

Држете се до шемите за јадење

Внимателно комбинирајте ја храната и следете ја здравата шема на исхрана за да ја одржите посакуваната тежина, без оглед на вашите дневни активности.

Со приближување на викендите, одморите и специјалните прилики, сè уште можете да уживате во храната, но со план.

Појадок секој ден

Да, појадокот е важен и е вообичаена карактеристика на луѓето кои изгубиле тежина и ја одржувале посакуваната тежина. Благодарение на квалитетен, здрав појадок, може да се избегне чувството дека сте „изгладнети“.

Kako da ja odrzite posakuvanata telesna tezina 02

Вежбајте секој ден

Луѓето кои изгубиле тежина и ја одржувале посакуваната тежина, најчесто умерено вежбаат. 60 до 90 минути вежбање дневно ја намалува потребата за повеќе калории.

Се разбира, ова не мора да вклучува активност од 60-90 минути истовремено, но, на пример, 20-30 минути, три пати на ден.

Пратете ја вашата тежина

Проверувајте ја телесната тежина редовно за да реагирате веднаш, ако забележите дека нешто не е во ред.

Добра идеја е да ги бележите сите промени за да може да ја испланирате и прилагодите вашата исхрана и вежбање, доколку е потребно.

Побарајте поддршка од семејство и пријателите

Луѓето кои успеале да изгубат тежина и да ја одржат посакуваната тежина, честопати се потпираат на поддршката на другите за да се држат до одредена патека.

Понекогаш пријателот или партнерот, кој е, исто така, на диета, може да ви помогне да останете мотивирани, затоа не се двоумете да побарате поддршка.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...
Совет: Пијте текила и намалете ги килограмите Дали сте знаеле дека текилата може да ви помогне при намалување на телесната теж...
Хроно исхрана и мени за почетници Моментално цел свет го менува обичниот начин на исхрана со хроно диета. Ако сака...

Најчитани неделава