Без кој витамин не можете да ослабете?


Без кој витамин не можете да ослабете?

Кај голем број на луѓе кои држеле диети било спроведено истражување за да се открие поврзаноста на витамините во телото и лесното симнување на килограмите.

bez-koj-vitamin-ne-mozete-da-oslabete-001.jpg

Се покажало дека за слабеење клучен е еден витамин – витаминот Д.

Посебно масните наслаги во пределот на стомакот се покажале како чувствителни на витамин Д.

Се верува дека витаминот Д позитивно влијае на сите процеси во телото, почнувајќи од регулирање на сонот, до доброто расположение.

Високото ниво на витамин Д не дозволува складирање на масти во телото.

Токму тука лежи проблемот зошто и покрај тоа што внимавате на исхраната, не можете да ослабете.

Каде го има витаминот Д, во една фотка:

bez koj vitamin ne mozete da oslabete 2

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 правила со кои никогаш повеќе нема да кажете: „Морам да почнам со диета“ Здравата храна во никој случај не треба да биде мода или предизвик за убаво тело...
Витамин за слабеење: Ако го внесувате доволно, нема потреба од диети Витамините играат клучна улога во здравјето на човекот. Секоја група витамини е ...
Диета со леб – Ослабете до 10 килограми за половина месец Зарем постои личност која не сака свежо печен леб? Но, проблемот е што лебот мож...