Супата од која слабеат Французинките – рецепт од 2 состојки

Французинките се колнат во неа, а содржи само 2 евтини состојки.

supata-od-koja-slabeat-franncuzinkite-recept-od-2-sostojki-02.jpg

Сигурно има пософистициран рецепт од оној кој моментално е хит поради Netflix продолжението на Emily in Paris, но едноставната супа од праз може да направи чуда за линијата и килограмите.

Доволно е да ја консумирате 48 часа, за детокс викенд.

Потребни состојки:

  • 1kg праз
  • Вода

Подготовка:

  • Добро исчистете го и измијте го празот. Исечете ги зелените краеви од белиот дел. За супата се користи само белиот.
  • Грубо исечкајте го празот и прелијте го со вода, колку да го покрие и ставете во едно големо тенџере.
  • Варете околу 30 минути, со повремено мешање, како би добиле мазна текстура без поголеми грутки.

Зависно од вкусот, супата може да се подгрева или да се пие на собна температура.

Консумирајте по 1 шолја на секои 2 до 3 часа.

supata-od-koja-slabeat-franncuzinkite-recept-od-2-sostojki-01.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Блескаво лице за 3 дена: „Периконе“ диетата го забавува стареењето и ја затегнува кожата „Кожата ми изгледа подобро и се чувствувам поубаво, лицето не ми е толку по...
Што да јадете ако огладнете пред спиење, без да се здебелите? Секој од нас барем еднаш доживеал сценарио во кое решил да го испразни фрижидеро...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg