Рецепти за 3 розови Барби коктели, идеални за летните дружби со пријателките

Барби коктели со вкус на кокос, џин или вермут... За следното дружење со другарките изберете еден од трите популарни коктели инспирирани од Барби треската што го зафати светот.

recepti-za-3-rozovi-barbi-kokteli-idealni-za-letnite-druzhbi-so-prijatelkite-18-01.jpg

„Секоја вечер е вечер за забава на девојките!“, му вели Барби на Кен во мега популарниот филм на Грета Гервиг.

Подгответе и вие оригинални коктели инспирирани од Барби треската што го зафати целиот свет и уживајте во забавите со девојките.

Малибу Барби

Потребни состојки:

 • 30ml Малибу ликер (со вкус на кокос);
 • 30ml сок од калинка;
 • 30ml сок од грејпфрут.

Начин на подготовка:

 • Земете висока чаша и наполнете ја со мраз;
 • Ставете ликер од кокос и дополнете со сок од калинка и сок од грејпфрут и промешајте.
 • Коктелот можете да го декорирате со парче ананас или шеќер и розова прехранбена боја.

recepti-za-3-rozovi-barbi-kokteli-idealni-za-letnite-druzhbi-so-prijatelkite-18-02.jpg

Барби мимоза

Потребни состојки:

 • 30ml розов џин;
 • 1 лажичка Martini Rosso;
 • 15ml сок од розов грејпфрут;
 • 60ml розово шампањско.

Начин на подготовка:

 • Се зема висока чаша и се полни со мраз, па се ставаат сите состојки освен шампањското и се мешаат додека убаво да се оладат;
 • Коктелот се префрла во чаша за шампањско и се додава шампањско. 

recepti-za-3-rozovi-barbi-kokteli-idealni-za-letnite-druzhbi-so-prijatelkite-18-03.jpg

Life in Plastic (Пластичен живот)

Потребни состојки:

 • 30ml розов џин;
 • 15ml St. Germain ликер;
 • 15ml сок од лимон (свежо исцеден);
 • 90ml сок од калинка;
 • Шампањско (за дополнување).

Начин на подготовка:

 • Во шејкер се ставаат џинот, ликерот, сокот од лимон и сокот од калинка и се мешаат 30-тина секунди;
 • Добиениот коктел се става во висока чаша, се додава мраз и на крај се дополнува со шампањско.

recepti-za-3-rozovi-barbi-kokteli-idealni-za-letnite-druzhbi-so-prijatelkite-18-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

Едноставан рецепт за коктел од вотка и калинка Сокот од калинка ќе даде сладок, но и малку кисел вкус, додека пак вотката соврш...
Рецепт за греен џин со тропско овошје ако сакате да пробате нешто различно Греениот џин (Glüh Gin) со тропско овошје е одлична замена за класичното варено ...
Популарни коктели со џин - вистинско освежување во топлите летни ноќи Ако сте од оние што не сакаат премногу измешани вкусови тогаш едноставниот кокте...
Како правилно се вари турско кафе? Поради неколку грешки (кои сите ги правиме) го уништуваме вкусот Ставате премногу кафе и дозволувате неколкупати да ви проврие во ѓезвето... Вака...
3 есенски коктели што ќе ве натераат да заборавите на летото Есенски џин-тоник со вкус на цимет и коктел со мед и круши – вкусовите на есента...
3 пијалаци што треба да ги пиете пред спиење ако сакате рамен стомак Овие пијалаци можете да ги пиете пред спиење за да го забрзате метаболизмот и по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg