3 есенски коктели што ќе ве натераат да заборавите на летото

Есенски џин-тоник со вкус на цимет и коктел со мед и круши – вкусовите на есента одлично ги надополнуваат омилените коктели.

3-esenski-kokteli-shto-kje-ve-nateraat-da-zaboravite-na-leto-01.jpg

Можеби поради високите температури тешко ни е да поверуваме дека есента е овде, но ако веќе ви е „преку глава“ од лето, можеби овие коктели ќе ве внесат во есенско расположение.

Три есенски коктели:

Есенски џин-тоник

Потребни состојки:

 • 60ml џин
 • 120ml тоник
 • Сируп од цимет
 • Стапчиња цимет
 • Мраз

Начин на подготовка:

 • Во шејкер ставете мраз, па додајте ги џинот и сирупот од цимет и добро промешајте.
 • Во чаша ставете мраз, додајте го пијалакот од шејкерот, па дополнете со тоник.
 • Украсете со стапчиња цимет.

3-esenski-kokteli-shto-kje-ve-nateraat-da-zaboravite-na-leto-02_copy.jpg

Коктел со круши и брусница

Потребни состојки:

 • Шампањ
 • 120ml сок од круши
 • 2 лажици сушена брусница

Начин на подготовка:

 • Ставете ги брусниците во сад со две лажици топла вода и оставете да отстојат 15 минути.
 • Прецедете ги и оставете ги да се изладат.
 • Во чаша ставете го сокот од круши, па изладените брусници и на крај дополнете ја со шампањ.

3-esenski-kokteli-shto-kje-ve-nateraat-da-zaboravite-na-leto-03.jpg

Коктел со мед и круши

Малку покомплициран од останатите два, но вреди да го пробате ако имате повеќе време за приготвување.

Потребни состојки:

 • 6 круши
 • Мед
 • Балсамико оцет
 • Цимет
 • Мускатно оревче
 • Јаболков сок или вода
 • Екстракт од ванила
 • Шампањ
 • Кафеав шеќер
 • Свеж рузмарин за декорација

Начин на подготовка

 • Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови и обложете ја тавата со хартија за печење.
 • Исечете ги крушките на четвртини или половини и отстранете ги семките.
 • Во мала чинија измешајте по една лажица мед, балсамико оцет и цимет. Додајте малку мускатно оревче.
 • Премачкајте ги крушите со смесата, па ставете ги да се печат во загреана рерна околу 20-25 минути или додека не добијат златнокафеава боја.
 • Откако ќе се изладат, ставате ги во блендер.
 • Додајте екстракт од ванила, јаболков сок (колку да добиете течна смеса) и блендирајте додека не добиете хомогена смеса.
 • Ставете го сокот од круши во голем стаклен сад за сервирање и додајте едно шише шампањ (околу 750ml) и добро измешајте.
 • Пред да го послужите, ставете кафеав шеќер на работ на чашата, па во неа ставете го коктелот.
 • На крај украсете со свеж рузмарин.

3-esenski-kokteli-shto-kje-ve-nateraat-da-zaboravite-na-leto-04.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за греен џин со тропско овошје ако сакате да пробате нешто различно Греениот џин (Glüh Gin) со тропско овошје е одлична замена за класичното варено ...
Како правилно се вари турско кафе? Поради неколку грешки (кои сите ги правиме) го уништуваме вкусот Ставате премногу кафе и дозволувате неколкупати да ви проврие во ѓезвето... Вака...
Популарни коктели со џин - вистинско освежување во топлите летни ноќи Ако сте од оние што не сакаат премногу измешани вкусови тогаш едноставниот кокте...
Едноставан рецепт за коктел од вотка и калинка Сокот од калинка ќе даде сладок, но и малку кисел вкус, додека пак вотката соврш...
Рецепти за 3 розови Барби коктели, идеални за летните дружби со пријателките Барби коктели со вкус на кокос, џин или вермут. За следното дружење со другаркит...
Вирален празничен коктел кој изгледа како снежна кугла – се прави и без алкохол (видео) За овој коктел кој изгледа волшебно ќе ви требаат само три состојки – малку вода...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg