3 рецепти за греено вино (што ќе ве стоплат во студените ноќи)

Сте пробале ли греено вино со капини или со јаболка? Пробајте нови рецепти за омилениот есенски и зимски пијалак.

3-recepti-za-greano-vino-shto-kje-ve-stoplat-vo-studenite-nokji-01.jpg

Грееното вино е идеално за студените есенски и зимски денови, а некои од овие рецепти сигурно ќе ви бидат од корист ако планирате седенки со пријателите или блиските и сакате да подготвите топол пијалак што на сите ќе им се допадне.

Можете класичниот рецепт за греено вино да го збогатите со вкус на портокал или јаболко и да добиете сосема поинакви и вкусни пијалаци.

Во продолжение 3 рецепти за греено вино што сигурно ќе ви се допаднат:

Греено вино со јаболка

Потребни состојки:

 • 2 стапчиња цимет;
 • 3 каранфилчиња;
 • 3 кисели јаболка;
 • 100g шеќер;
 • 1 голема лажица сок од лимон;
 • 2 шишиња црвено вино.

Начин на подготовка:

 • Излупете ги и исечкајте ги јаболката;
 • Стапчињата цимет и каранфилчето ставете ги во парче газа што е двојно превиткано и врзете ги со конец;
 • Импровизираната вреќичка со зачини се става во тенџере, па се додаваат виното, исечканите јаболка, сокот од лимон и шеќерот;
 • Тенџерето се покрива со капак и се вари на тивок оган. Запомнете, температурата треба да биде доволно ниска за виното да не испарува, но доволно топла за да се соединат зачините;
 • Виното се вари околу 1 час, а пред сервирање се вади вреќичката со зачини.

3-recepti-za-greano-vino-shto-kje-ve-stoplat-vo-studenite-nokji-02.jpg

Варено вино со капини

Потребни состојки:

 • 1 шише црвено вино;
 • 6 каранфилчиња;
 • 4 ѕвездички анасон;
 • 2 стапчиња цимет;
 • 2 портокали (излупени и исечкани на крукчиња);
 • 5 големи капини;
 • 50g шеќер.

Начин на подготовка:

 • Виното се става во тенџере заедно со сите зачини;
 • Се остава да се крчка на тивок оган од 5 до 10 минути, за да се соединат зачините;
 • Се додаваат шеќерот и портокал исечен на крукчиња;
 • Се остава да се крчка уште 10-тина минути, по што се процедува и се послужува.

3-recepti-za-greano-vino-shto-kje-ve-stoplat-vo-studenite-nokji-03.jpg

Божиќно варено вино

Потребни состојки:

 • 1 шише црвено вино;
 • 1 портокал (излупен и исечкан на крукчиња);
 • 8 каранфилчиња;
 • 2 ѕвездички анасон;
 • 2 големи лажици мед;
 • 60ml коњак.

Начин на подготовка:

 • Виното, коњакот, зачините, парчињата портокал и медот се ставаат во големо тенџере;
 • Се меша за состојките да се соединат, па се остава да се вари на тивок оган околу 1 час;
 • Се процедува од овошјето и зачините и се служи топло;
 • По потреба може да се загрее пред послужување.

3-recepti-za-greano-vino-shto-kje-ve-stoplat-vo-studenite-nokji-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 есенски коктели што ќе ве натераат да заборавите на летото Есенски џин-тоник со вкус на цимет и коктел со мед и круши – вкусовите на есента...
Како правилно се вари турско кафе? Поради неколку грешки (кои сите ги правиме) го уништуваме вкусот Ставате премногу кафе и дозволувате неколкупати да ви проврие во ѓезвето... Вака...
Едноставан рецепт за коктел од вотка и калинка Сокот од калинка ќе даде сладок, но и малку кисел вкус, додека пак вотката соврш...
Рецепт за греен џин со тропско овошје ако сакате да пробате нешто различно Греениот џин (Glüh Gin) со тропско овошје е одлична замена за класичното варено ...
Рецепти за 3 розови Барби коктели, идеални за летните дружби со пријателките Барби коктели со вкус на кокос, џин или вермут. За следното дружење со другаркит...
3 пијалаци што треба да ги пиете пред спиење ако сакате рамен стомак Овие пијалаци можете да ги пиете пред спиење за да го забрзате метаболизмот и по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg