Вирален празничен коктел кој изгледа како снежна кугла – се прави и без алкохол (видео)

За овој коктел кој изгледа волшебно ќе ви требаат само три состојки – малку вода, гранче свеж рузмарин и омилениот проѕирен пијалак.

viralen-praznichen-koktel-koj-izgleda-kako-snezhna-kugla-se-pravi-i-bez-alkohol-video-01.jpg

Во претпразничната сезона, на ТикТок и Инстаграм често се споделува коктел кој наликува на снежна кугла.

Виралниот коктел е мошне едноставен за правење, а изгледа како да имате минијатурна снежна сцена во чашата.

Сè што ви е потребно се стаклена чаша, гранче рузмарин, малку вода и омилениот проѕирен пијалак.

Во стаклена чаша ставете малку вода, па поставете го гранчето рузмарин така што ливчињата ќе му бидат свртени надолу.

Потоа само ставете ја чашата во замрзнувач. Кога водата ќе замрзне, додајте го омилениот пијалак.

View this post on Instagram

A post shared by Ain’t Too Proud To Meg (@ainttooproudtomeg)

Најпопуларна е комбинацијата од џин и тоник, но можете да ставите и само кисела вода или кој било проѕирен пијалак што ви се допаѓа.

Неколку видеа за инспирација:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како правилно се вари турско кафе? Поради неколку грешки (кои сите ги правиме) го уништуваме вкусот Ставате премногу кафе и дозволувате неколкупати да ви проврие во ѓезвето... Вака...
Едноставан рецепт за коктел од вотка и калинка Сокот од калинка ќе даде сладок, но и малку кисел вкус, додека пак вотката соврш...
3 есенски коктели што ќе ве натераат да заборавите на летото Есенски џин-тоник со вкус на цимет и коктел со мед и круши – вкусовите на есента...
Рецепти за 3 розови Барби коктели, идеални за летните дружби со пријателките Барби коктели со вкус на кокос, џин или вермут. За следното дружење со другаркит...
Популарни коктели со џин - вистинско освежување во топлите летни ноќи Ако сте од оние што не сакаат премногу измешани вкусови тогаш едноставниот кокте...
Еспресо шприцер: Новиот омилен пијалак за ова лето, на сите вљубеници во кафето Ако сте љубител на кафе, еспресо шприцер одличен избор за да ги задоволите вашит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg