Во Ирска - Гинис, во Унгарија - Уникум, во Македонија - Ракија, што да се напиете при прошетка низ Европа?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Во Ирска - Гинис, во Унгарија - Уникум, во Македонија - Ракија, што да се напиете при прошетка низ Европа?

Некои купуваат сувенири, други имаат пасија да ги разгледаат сите објекти и културни знаменитости за време на посетата на некоја земја, а пак трети да каснат и пивнат нешто локално и сосема автентично за поднебјето.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa-01.jpg

Доколку сте од третата група и повеќе ви значи да си пивнете нешто добро, отколку некоја сувенир или магнет, еве ги пијалаците кои се задолжителни при посетата на следните европски дестинации:

Ирска: Гинис

Што е тоа: Ирско суво темно пиво

Зошто е одлично: Тоа е најпродаваниот алкохолен пијалак во Ирска (со продажба од преку 2 билиони фунти годишно); прв пат било направено во 1759 година кога Артур Гинис закупил стара пиварница за 9000 фунти (за 45 фунти годишно); официјално пивото всушност има многу темноцрвена боја.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (5).jpg

Франција: Шампањско

Што е тоа: Пенливо вино произведено во регионот Шампањ во Франција, направено според многу строги правила за втората ферментација на виното.

Зошто е одлично: Затоа што е првото пенливо вино што било направено случајно и било наречено „ѓаволско вино“.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (14).jpg

Шпанија: Сангрија

Што е тоа: Сечкано овошје, црвено вино и бренди

Зошто е одлично: Затоа што името го добило по збор што означува пуштање крв, благодарение на неговата боја.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (1).jpg

Холандија: Џеневер

Што е тоа: Ликер направен со дестилирање на варено вино со додаток од бобинки за да се прикрие не баш убавиот вкус.

Зошто е одлично: Слично како шампањското и текилата, ЕУ регулаторите налагаат дека пијалакот може да се нарече Џеневер, само доколку е произведен во Холандија. И да не заборавиме, овој пијалак се пие без да ги користите рацете.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (10).jpg

Германија: Кое било рајнхајтсгебот пиво

Што е тоа: Пиво кое што е направено според германскиот закон за чистота на пивото, којшто ја ограничува подготовката на пивото на основните состојки: вода, квасец и јачмен, уште од 1993 година.

Зошто е одлично: Рајнхајтсгебот значи дека во пивото нема да добиете чудни работи како што е овошје или морска храна и исто така значи дека ќе го пиете од стаклена кригла.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (2).jpg

Англија: Пимс број 1

Што е тоа: Пијалак базиран на Џин со овошје и зачински вкусови, помешан со сува англиска пенлива лимонада, како и со мента, краставичка и лимон, а понекогаш може и со јаболко или портокал.

Зошто е одлично: Затоа што Џејмс Пим го креирал ова „пиење на куќата“ за неговиот бар во Лондон во 1840 година, а подоцна истото почнал да го флашира и продава. Исто така овој пијалак е поврзан со Вимблдон уште од 1971 година.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (13).jpg

Португалија: Порто вино

Што е тоа: Зајакнато вино

Зошто е одлично: Не може да не ви се допаѓа вино зајакнато со бренди и отстоенo во дрвени буриња. Тоа е слично како и обичното вино, само е поблаго и со повеќе алкохол. Исто така одлично е да се пие со десерт.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (7).jpg

Австрија: Шнапс

Што е тоа: Дестилирано бренди од овошје

Зошто е одлично: Ова е алкохол којшто потекнува од Австрија уште од 1700 година и се прави од диво овошје, бобинки, па дури и шишарки. Исто така, добро е за да се стоплите во зима.

Sto-da-se-napiete-pri-prosetka-niz-Evropa (18).jpg

Уште 7 пијалаци на следната страна...Би можело да ве интересира:

Салеп, грог, зачинето чоколадо - Топли пијалаци од различни страни на ... Зима е, ладно е, деновиве уживаме во снежната покривка и зарем може да помислите...
10 грчки пива кои вреди да ги пробате кога сте веќе таму Сите кои се „редовни“ на грчките плажи и бич барови, сигурно го знаат вкусот на ...
Кои познати личности не пијат кафе и зошто? Некои поради тоа што лошо им влијае на менталното здравје, други поради тоа што ...