Со Smoothie до подобар имунитет


Со Smoothie до подобар имунитет

Силен, добро-функционален имунолошки систем е камен-темелник на добро здравје, основа за успешна борба против болести и инфекции и овозможува побрзо опоравување. За одржување на имунитетот потребна  е разновидна храна што обезбедува природно изобилство на витамини, минерали и фитонутриенти (соединенија кои се наоѓаат во растенијата и кои имаат својства за борба против заболувања); сите овие хранливи состојки работат заедно за да одржат високо ниво за имунитет на организмот.

so-smoothie-do-podobar-imunitet-01.jpg

Кои активни компоненти имаат супериорен нутритивен состав и помагаат во  зајакнување на имунитетот?

Ѓумбирот  содржи скриени фитонутриенти кои инхибираат влез на вирусите во клетки и промовираат секреција на антивирусни хемикалии.

Витаминот Ц или аскорбинската киселина, стимулира производство на бели крвни зрнца и антитела кои се борат против инфекции и е моќен антиоксидант што помага во штитење на клетките од оксидативен стрес. Најдобар извор на витамин Ц е цитрусното овошје како лимонот, портокал, грејпфрут.

Витамин А (бета каротен). Бета каротенот е пигмент кој во најголемо количество се содржи во морковот и истиот е потребен за синтеза во активен витамин А. Бета каротенот е силен антиоксидант кој помага во заштита на клетките од слободни радикали.

Куркумата  содржи фитонутриент –куркумин кој има високо анти-инфламаторно дејство. Дополнително, куркуминот е моќен антиоксидант кој се бори против слободните радикали и ја зголемува активноста на телесните антиоксидантни ензими.

Комбинацијата на овие состојки нуди незаменливи имунолошки бенефити, а истите можете да ги внесете со консумирање на една чаша дневно Smoothie Immuno Boost на Виталиа.

И не само тоа, Immuno Boost содржи изобилство на овошје ( јаболко, урма, кокос и банана) и житарици што дополнително го збогатува нутритивниот состав на оброкот и ве снабдува со богатство на нутриенти за добра енергија и метаболизам.

Без глутен и додаден шеќер, овој револуционерен производ е рецептот за успешна заштита од грип, настинка и инфекции.

so-smoothie-do-podobar-imunitet-02.png

Како се подготвува Immuno Boost?

Брзо и едноставно!

Растворете 2 супени лажици (30г) во 150 мл вода. Промешајте, оставете да отстои неколку минути, повторно промешајте и уживајте во вистинска имуно бомба.

Би можело да ве интересира:

Зошто некои луѓе се посклони кон дамки од црно вино на забите? Сигурно сте забележале дека кога пиете црно вино, тоа не ги бои забите кај сите ...
Едноставни пијалаци на база на вода кои го одржуваат нашиот организам ... Една чаша вода е добар пријател на здравјето на нашиот организам, а доколку во н...
Зелено смути против акни Зелениот зеленчук е полн со хранливи материи, минерали и влакна, а токму тие мож...

Најчитани неделава