Есента има вкус на коктел со џин и јаболко – ќе го поправи и најлошиот ден
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Есента има вкус на коктел со џин и јаболко – ќе го поправи и најлошиот ден

Имате лош ден, лоша недела, лоша година? Доколку се пронајдовте во една или сите три категории, го имаме пијалакот кој ќе ги ублажи последиците од стресот.

Koktel-so-dzin-i-jabolka-01.jpg

Оваа есен има вкус на јаболка – и џин! Совршена комбинација на два едноставни вкуса комбинирани во пијалак кој ќе ви стане омилен:

Потребни состојки:

 • 120 ml џин
 • 120 ml сајдер од јаболко
 • 30 ml сок од лимета
 • 60 ml разреден мед со вода (1/4 шолја мед + ¼ шолја врела вода)
 • Прстофат цимет

За декорирање:

 • Гранчиња мајчина душичка
 • Стапчиња цимет
 • 1 свежо јаболко, исечкано на тенки парченца

Начин на подготовка:

 • Направете го разредениот сируп со мед. Ставете ги наведените количини мед и топла вода во тегла и мешајте со затворен капак додека медот не се растопи.
 • Помешајте го џинот, сајдерот од јаболка, сокот од лимета, сирупот од мед и циметот во шејкер со мраз. Мешајте го шејкерот додека пијалакот не стане ладен од мразот.
 • Наполнете 2 коктел чаши и додадете ги сечканите тенки парченца свежо јаболко. Декорирајте со гранчиња мајчина душица и стапчиња цимет.

Koktel-so-dzin-i-jabolka (4).jpg

Koktel-so-dzin-i-jabolka (3).jpg

Koktel-so-dzin-i-jabolka (2).jpg

Koktel-so-dzin-i-jabolka (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Споделуваме искуства: „Какви промени ми се случија откако пијам топла вода со лимон наутро?“ Холи Смит е млада жена која го сподели своето искуство со милиони лица ширум све...
Пролетни пијалаци кои се пијат пред спиење и ги топат мастите додека спиете Пролетта е идеално време да почнете со поздрава исхрана, но и со вежби и пијалац...
Вкусен коктел за крај на летото: Шејк од банана со рум Ги одбројуваме последните денови од летото, но тоа не значи дека не можеме да се...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg