„Варен џин“ е новото греано вино – Како да го направите?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


„Варен џин“ е новото греано вино – Како да го направите?

Ова е рецепт кој ќе им се допадне на сите на кои им недостасува вкусот на џин, но и на оние кои внимаваат на линијата и исхраната.

varen-dzin-e-novoto-greano-vino-kako-da-go-napravite-02.jpg

Во овој варен џин нема шеќер, туку само се засладува со мед и зачини.

Заменете го традиционалното греано вино со нешто поинакво овие празници.

Рецепт за варен џин

Состојки (за една доза, односно една чаша):

  • 25ml џин
  • 200ml сок од јаболка
  • Лажичка мед
  • Слатки зачини – цимет, ванила, ѓумбир...

Подготовка:

  • Загрејте го сокот од јаболката заедно со лажичка мед и додадете ги сите зачини кои ги одбравте.
  • Кога течноста ќе зоврие, тргнете од оган.
  • Во течноста додадете го џинот сосема на крај.
  • Ако имте свежо јаболко, исечкајте неколку парчиња и ставете во чашата. Зачинете со стапче цимет. Може да додадете и парче лимон.

varen-dzin-e-novoto-greano-vino-kako-da-go-napravite-01.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што да додадете во топлото чоколадо за богат, зимски вкус? Во ладните зимски денови, нема ништо поубаво од тоа да се стуткате под ќебе и да...
Есента има вкус на коктел со џин и јаболко – ќе го поправи и најлошиот ден Имате лош ден, лоша недела, лоша година? Доколку се пронајдовте во една или сите...
Како со џин-тоник да се заштитите од комарци и уште 10 тајни за кралот на проѕирните пијалаци Џинот е еден од попознатите жестоки пијалаци, но сигурно не ги знаете неговите с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg