За зајакнување на имунитетот - овошно смути од 3 состојки


За зајакнување на имунитетот - овошно смути од 3 состојки

За да се осигурате дека сите, посебно децата, ќе внесат доволна доза на витамин Ц, неопходен за зајакнување на имунитетот и за здравјето, еве една идеја за вкусно смути што е лесно за подготовка, а е мошне здраво.

Vkusno-ovoshno-smuti-za-zajaknuvanje-na-imunitetot-01.jpg

Ова смути вклучува три овошја што се познати по тоа што се богати со витамин Ц: јагоди, киви и лимон. По желба можете да додадете мед или можете да го консумирате незасладено.

За подготовка на две чаши смути ќе ви бидат потребни следните состојки:

  • 2 киви (исечкани);
  • 3 супени лажици сок од лимон;
  • 1 чаша јагоди;
  • 2 чаши вода;
  • Мраз (по желба);
  • Мед (по желба).

Подготовка:

Го ставаме претходно подготвеното овошје и сокот од лимон во блендер. Додаваме чаша вода и миксираме.

По желба додаваме мед во смутито и мешаме. Додаваме уште една чаша вода и повторно мешаме.

Во чаша ставаме мраз, и ставаме од смутито. Овој пијалак се сервира ладен, но може и да го прескокнете мразот ако овошјето е ладно.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кралски појадок: Зелено смути за здрава кожа и добра линија Кељ е основата на ова смути, кое можеби не звучи највкусно, но може да направи ч...
Споделуваме искуства: „Какви промени ми се случија откако пијам топла вода со лимон наутро?“ Холи Смит е млада жена која го сподели своето искуство со милиони лица ширум све...
Пролетни пијалаци кои се пијат пред спиење и ги топат мастите додека спиете Пролетта е идеално време да почнете со поздрава исхрана, но и со вежби и пијалац...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg