Тоник кафето е нов хит на Инстаграм – полесно се прави и е поосвежително од Далгона
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Тоник кафето е нов хит на Инстаграм – полесно се прави и е поосвежително од Далгона

Ново хит кафе од инфлуенсерите на Инстаграм. Ако може да се суди според досегашните објави, овој пијалак ќе доминира во текот на летото, а се приготвува мошне лесно и едноставно.

Novo-hit-kafe-na-Instagram-vistinsko-osvezzuvanje-shto-lesno-se-podgotvuva-01.jpg

Претходно беше хит Далгона кафето, а сега инфлуенсерите сè повеќе го промовираат Тоник кафето.

Станува збор за ладно кафе со тоник, што најчесто се прави со ладно еспресо (или кое било друго кафе што се пие ладно), тоник и мраз.

Понекогаш се додаваат и додатоци како цреши, сок од калинка, сок од лимон, портокал или цитрон. Важно е што се подготвува во само три едноставни чекори, а е мошне освежително.

Потребни состојки:

  • 170 ml тоник
  • 60 ml ладно кафе             
  • Мраз
  • Додатоци по желба: цреши, сок од калинка, цеден портокал или цитрон, цимет, мед, јаворов сируп, виски и џин.

Начин на подготовка:

За подготовка на ова кафе најважен е распоредот. Прво ставате мраз во чашата до врв и додатоци по желба. Потоа ставате тоник, а кафето го додавате полека.

Немојте да мешате и можете веднаш да го пиете. Тоа е тоа.

Детален видео рецепт за Тоник кафе:

Други рецепти и варијанти на кафето од Инстаграм

https://www.instagram.com/p/CNcVmykpl3b/

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Грешки што ги прават луѓето при купување и консумирање на кафе Дали кафето го сметате за еден од продуктите кои можат многу долго да стојат во ...
Како свежо меленото кафе го подобрува вашето здравје? Дебатата за здравствените ефекти на кафето трае со години, а аргументите постоја...
Кои познати личности не пијат кафе и зошто? Некои поради тоа што лошо им влијае на менталното здравје, други поради тоа што ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg