Одлично летно освежување – направете „пијани јагоди“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Одлично летно освежување – направете „пијани јагоди“

Ова е „рецепт“ за кој не ви се потребни никакви гастрономски вештини во кујната, а ќе го обожаваат сите полнолетни кои може да консумираат алкохол.

Napravete-pijani-jagodi-01.jpg

Може да одберете некој од понудените видови на алкохол: просеко, шампањ, вотка, рум, бело, црвено вино или розе. Сите овие одлично се комбинираат во вкусот на јагодите. Добро е да се направи додека уште трае сезоната на ова слатко овошје, но може и со смрзнати.

Нивното обложување во бел, гранулиран шеќер ќе им даде сладок вкус на пијаните јаготки. Задолжително направете го ова летно освежување:

Потребни состојки:

  • 1 kg јагоди
  • 750 ml алкохол по ваш избор
  • ½ шолја шеќер

Начин на подготовка:

  • Измијте ги јагодите и ставете ги во подлабок сад.
  • Истурете го алкохолот и покријте го овошјето.
  • Оставете ги јаготките да се „накиснат“ во алкохолот најмалку 1 час во фрижидерот, а за поинтензивен вкус оставете ги да отстојат прекуноќ.
  • Пред сервирање, истурете ја течноста од јагодите и исушете ги внимателно со салфетки.
  • Извалкајте ги во бел, гранулиран шеќер и уживајте во вкусот.

Napravete-pijani-jagodi (2).jpg

Napravete-pijani-jagodi (4).jpg

Napravete-pijani-jagodi (1).jpg

Napravete-pijani-jagodi (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Чудесен пијалак кој го продолжува животот: Потребни ви се само 4 состојки Ви го претставуваме рецептот за долг живот, кој можете да го подготвите мошне бр...
Вкусен коктел за крај на летото: Шејк од банана со рум Ги одбројуваме последните денови од летото, но тоа не значи дека не можеме да се...
Зошто некои луѓе се посклони кон дамки од црно вино на забите? Сигурно сте забележале дека кога пиете црно вино, тоа не ги бои забите кај сите ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg