Моќен пијалак кој ќе ви ја подобри крвната слика и ќе ви ја врати енергијата во овие променливи денови


Моќен пијалак кој ќе ви ја подобри крвната слика и ќе ви ја врати енергијата во овие променливи денови

Доколку поради честите и нагли промени на временските температури, особено во последниов период, се чувствувате исцрпено, и ви треба доза на енергија, задолжително пробајте го овој пијалак. Со сигурност ќе ви помогне да закрепнете.

Mokjen-pijalak-koj-ke-vi-ja-popravi-krvnata-slika-01.jpg

Недостатокот на енергија честопати е резултат и на анемија. Со помош на цвеклото како еден вид на супер-храна, ова смути е мала енергетска бомба.

Не плашете се од вкусот на „земја“ кој најчесто се поврзува со свежото цвекло што на многумина не им се допаѓа. Неговиот вкус ќе биде успешно „маскиран“ од другите состојки.

Сочните цреши, малините, слатка банана и лимонот ќе се погрижат за убавиот вкус и вашата енергија:

Потребни состојки:

  • ½ банана
  • 1 мало свежо цвекло
  • 1 грст цреши (исчистени од семка)
  • 1 грст малини
  • 1 мал морков
  • Сок од половина лимон
  • 2 dcl ладна вода

Начин на подготовка:

  • Потребно е добро да ги измиете состојките и да ги отстраните семките од црешите.
  • Ставете ги сите наведени состојки во блендер, додадете го свежо исцедениот сок од лимон и водата. Блендирајте додека не добиете хомогена смеса.
  • Доколку сакате да го разладите пијалакот, слободно додадете неколку коцки мраз. Консумирајте го секогаш свежо подготвен.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што да додадете во топлото чоколадо за богат, зимски вкус? Во ладните зимски денови, нема ништо поубаво од тоа да се стуткате под ќебе и да...
Сок од цвекло: Моќен пијалак кој топи 5 килограми за 2 недели Предностите на цвеклото веќе на сите ни се добро познати. Освен што ја зајакнува...
3 есенски пијалаци за стоплување кои мора да ги пробате Есента малку се колебаше со температурните разлики, но се чини дека конечно прис...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg