Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Разбиваме 9 митови за природните сокови - дали лечат настинки и заменуваат оброк?

Дали зелените сокови можат да заменат цел оброк, дали сокот од портокал лекува настинки и дали сокот од грозје содржи алкохол - колку вистина има во популарните верувања за природните сокови и нивните придобивки?

9-mitovi-za-prirodnite-sokovi-i-za-toa-kolku-se-zdravi-01.jpg

Помеѓу многуте теории и правила за здрав живот, едно од главните е дека во секојдневната исхрана треба да внесете природни сокови како витамински додаток.

Но, колку се здрави природните сокови, дали треба да се пијат со оброк или можат да заменат цел појадок?

Разбиваме 12 најчести митови:

Мит: Зелениот сок може да замени цел оброк.

Вистина: Точно е дека зелениот сок помага во апсорпција на хранливите состојки, па би требало да се консумира заедно со здрав оброк. Но, не може да замени цел оброк.

9-mitovi-za-prirodnite-sokovi-i-za-toa-kolku-se-zdravi-01.jpg

Мит: Сокот од портокал лечи настинки.

Вистина: Добриот имунитет зависи од многу фактори, освен од витаминот Ц, со кој е богат овој сок. Па, сокот од портокал нема да ви ја излечи настинката. 

9-mitovi-za-prirodnite-sokovi-i-za-toa-kolku-se-zdravi-02.jpg

Мит: Сокот од портокал на гладен стомак е добар.

Вистина: Сите цитрусни пијалаци може да создадат киселини, па дури и да предизвикаат гастритис ако се пијат на празен стомак.

9-mitovi-za-prirodnite-sokovi-i-za-toa-kolku-se-zdravi-03.jpg

Мит: Сокот од лубеница помага во опоравување на мускулите.

Вистина: На мускулите им се потребни додатоци како магнезиум, калциум и фосфор, кои можат да се добијат само од правилна исхрана богата со протеини.

9-mitovi-za-prirodnite-sokovi-i-za-toa-kolku-se-zdravi-04.jpg

Уште пет митови на следната страница...Би можело да ве интересира:

Божиќ во чаша! Од чоколадно и скандинавско, до бело – 6 најдобри рецепти за варено вино Зимата е веќе овде, а со неа дојде и традицијата на уживање во варено вино. ...
2 напитоци кои ќе го ублажат празничното прејадување Ова е оној период од годината на кој најмногу му се радуваме, но истовремено нè ...
Природен сок кој помага против лошите маснотии и холестеролот Зголеменото ниво на холестерол во крвта може да предизвика сериозни здравствени ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg