Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Џин-тоник со праска – освежителен пијалак за топлите денови што мора да го пробате

Доволно е да додадете само неколку парчиња праска за омилениот летен коктел да стане уште повкусен.

dzhin-tonik-so-praska-osvezhitelen-pijalak-za-toplite-denovi-shto-mora-da-go-probate-01.jpg

Поради суптилниот вкус, џинот е одличен за приготвување алкохолни коктели и лесно можете да го комбинирате со секакви вкусови.

Праските и нектарините, пак, се синоним за лето, па се одличен додаток во летните коктели.

Џин-тоникот е можеби еден од најпопуларните коктели и е мошне едноставен за приготвување, а ако му додадете и праска, ќе добиете навистина вкусен пијалак кој ќе ве освежи во топлите денови.

Потребни состојки:

  • 1 мала праска или нектарина
  • 2 лажици сок од лимета
  • 60 милилитри џин
  • Тоник
  • Неколку ливчиња свежо нане

Начин на подготовка:

  • Измијте ја праската и исечете ја на тенки парчиња.
  • Во шејкер ставете ги праската и сокот од лиметата и добро промешајте за да се измешаат вкусовите.
  • Додајте го џинот и повторно добро промешајте.
  • Во чаша ставете неколку коцки мраз и истурете го пијалакот од шејкерот. На крај додајте го тоникот и украсете со ливчиња нане и нови исечени парчиња праска.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Божиќ во чаша! Од чоколадно и скандинавско, до бело – 6 најдобри рецепти за варено вино Зимата е веќе овде, а со неа дојде и традицијата на уживање во варено вино. ...
10 коктели кои асоцираат на лето Летото не може да се замисли без мохито, нели? Покрај овој класичен летен коктел...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg