Како се прави помфритот во McDonald's - причина плус да не трчате право таму кога сте надвор од земјава (видео)

Michael Pollan е автор на кулинарската книга Cooked, кој без влакна на јазикот ја раскажува приказната за помфритот на McDonald’s.

po-ova-video-nikogas-veke-nema-da-probate-pomfrit-od-mcdonalds-01.jpg

Страшната вистина која речиси сите ја знаеме, а не сакаме да си ја признаеме конечно е откриена за јавноста во неговата најнова презентација.

По 3-та минута започнува деталното објаснување зошто никогаш веќе не треба да пробате пржени компирчиња од овој ланец за брза храна.

Внимателно слушајте, ќе останете зачудени:

Би можело да ве интересира:

6 видови храна кои никогаш не треба да ги носите на плажа Кога станува збор за уживање во денот на плажа, од клучно значење е пакувањето н...
10 популарни јадења од целиот свет кои мора да ги пробате барем еднаш во животот Пржена риба со помфрит од Англија и пита со спанаќ, позната и како „spanakopita“...
Тешкотии со слабеење и уште 4 знаци дека треба да јадете повеќе (здрави) масти Мастите во храната често имаат лоша репутација. И покрај она што можеби сте го с...
Намирници кои никогаш не треба да ги консумирате сирови (и зошто) Сите знаеме дека треба да избегнуваме сурово месо и јајца. Сепак, постојат и мно...
Во Македонија сакаме мекици - Кои специјалитети од пржено тесто треба да ги пробате низ светот? Мекиците се едно од омилените јадења во Македонија, додека во Шпанија и Португал...
5 намирници на кои може да штедите и 5 за кои вреди да платите повеќе Слободно купувајте ги најевтините тестенини, но, од друга страна, вреди да дадет...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg