Знаете ли што јадете? Вака настануваат виршлите! (видео)

Варени или пржени, виршлите често може да се најдат на трпезата за појадок или вечера. Едноставно и евтино јадење со додаток на сенф, кечап или мајонез дури им е и омилено на некои деца.

znaete-li-sto-jadete-vaka-nastanuvaat-virslite-video-001

Сендвичот хот-дог е еден од најраспространетите, потекнува од Америка, но го има скоро секаде. Без разлика што знаеме дека е штетна брзата храна, некако го занемаруваме тој факт и сметаме дека не е ништо страшно да се изедат 2-3 виршли.

Но, дали сте помислиле како и од што се прават виршлите?

znaete-li-sto-jadete-vaka-nastanuvaat-virslite-video-1.jpg

Во нив се измелени остатоци од пилешко, свинско и говедско месо, додадени се многу зачини, а сето тоа се меша со вода од варена пченка.

Ако ова не ви звучеше доволно страшно, погледнете го видеото после кое ќе размислите дали да купите ново пакетче виршли:

Би можело да ве интересира:

6 видови храна кои никогаш не треба да ги носите на плажа Кога станува збор за уживање во денот на плажа, од клучно значење е пакувањето н...
10 популарни јадења од целиот свет кои мора да ги пробате барем еднаш во животот Пржена риба со помфрит од Англија и пита со спанаќ, позната и како „spanakopita“...
Во Македонија сакаме мекици - Кои специјалитети од пржено тесто треба да ги пробате низ светот? Мекиците се едно од омилените јадења во Македонија, додека во Шпанија и Португал...
8 трикови како да ги навикнете децата на здрава храна (без тантруми и плачење) Не ги наградувајте со грицки и слатки, но немојте ни да им ги забраните – како н...
7 начини како да го користите сенфот во кујната - им дава шмек на салатите, го омекнува месото Сенфот е зачин кој или ви се допаѓа или не го сакате. Професионалните готвачи, п...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg