Храна која ќе ви помогне да се изборите со депресијата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Столар 22-04-2018
Столар 21-04-2018


Храна која ќе ви помогне да се изборите со депресијата

Депресијата е една од најчестите психолошки состојби кои го нарушуваат целокупното здравје на човекот.

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-001.jpg

Во последните неколку години бројот на луѓе кои патат од депресија, свесно или несвесно, е значително зголемен.

Па, пред да посегнете по апчиња, обидете се со поприроден и полесен начин – преку исхрана.

Почесто консумирајте:

Авокада, ќе ви го олеснат стресот

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-1.jpg

Црно чоколадо, предизвикува смиреност

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-2.jpg

Спанаќ, ја поттикнува продуктивноста и ефективноста

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-3.jpg

Аспарагус, поттикнува произведување на „среќни“ хормони

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-4.jpg

Банани, предизвикуваат релаксираност и ја побиваат анксиозноста

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-5.jpg

Боровинки, го чистат телото од антиоксидансите и го зголемуваат нивото на сератонин

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-6.jpg

Зелен чај, го активира мозокот создавајќи позитивно расположение

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-7.jpg

Бадеми, делуваат терапевтски против негативните емоции предизвикани од депресијата

hrana-koja-ke-vi-pomogne-da-se-izborite-so-depresijata-8.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Исхраната со која кралицата Елизабета го одржува доброто здравје на 91... Да се биде витален владеач на 91 година е навистина голем успех, а кралицата Ели...
Грешки што не треба да ги правите после оброкот, ако сакате да го зачу... Многу од нас се загрижени за исхраната и измислуваат или се водат по диети за да...
9 здрави јадења кои добро ќе ве заситат и ќе го победат гладот Генералниот принцип е дека треба да имаме 3 главни добро избалансирани оброци во...