Исхраната со која кралицата Елизабета го одржува доброто здравје на 91 година


Исхраната со која кралицата Елизабета го одржува доброто здравје на 91 година

Да се биде витален владеач на 91 година е навистина голем успех, а кралицата Елизабета е пример токму за тоа.

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-01.jpg

Секако, здравјето оди во комбинација со здравата исхрана, а кралицата тоа и го применува.

Таа во текот на годините немала многу промени кога станува збор за храната.

Двапати неделно, кралицата добива листа со предлози на која таа обележува што ѝ се допаѓа.

Погледнете дел од јадењата кои се наоѓаат на таа листа:

Чај без шеќер со кекс пред појадок

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-02.jpg

Појадок со житарки и тост

Вообичаениот појадок на кралицата вклучува овошје и житарки, а понекогаш јаде и печен леб со мармалад, или пак, пржени јајца со лосос и тартуфи.

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-03.jpg

Чаша џин пред ручек

Наводно, кралицата ужива во коктел пред ручек – чаша џин со многу мраз и парчиња лимон.

Ручек без скроб

Кралицата руча во 13 часот, а најчесто оброкот се состои од риба со спанаќ, тиквички или печено пилешко со салата.

Таа избегнува скроб, па на нејзиното мени ретко има тестенини, ориз и компир.

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-04.jpg

Попладневен чај со торта

Попладневниот чај се служи со мед и ужинка или чоколадна торта, која кралицата ја обожава.

Според нејзиниот поранешен готвач, се служат и два вида сендвич, а лебот е сечкан на мали кругови како што кралицата го сака.

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-05.jpg

Бифтек за вечера

Кралицата сака месо од локални фармери. Обожава бифтек со печурки и сос од виски.

Понекогаш јаде јагнешко или телешко, а без разлика од какво потекло е, месото треба да биде добро печено.

По главното јадење, јаде јагоди и ли праски кои се одгледуваат во нејзината градина.

Чаша шампањ по вечерата

Според некои извори, кралицата го завршува денот со чаша шампањ од 8-те најквалитетни, кои се направени за членовите на кралското семејство.

ishranata-so-koja-kralicata-elizabeta-go-odrzhuva-dobroto-zdravje-na-91-godina-06.jpg

Чоколадо

Кралицата Елизабета изгледа многу сака чоколадо, според нејзиниот поранешен готвач.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Грешки што не треба да ги правите после оброкот, ако сакате да го зачу... Многу од нас се загрижени за исхраната и измислуваат или се водат по диети за да...
Комбинации на храна кои може да му наштетат на вашето здравје Сите сме свесни за тоа некои јадења не е добро да се мешаат со други, но сепак п...
Нарачувајте први во ресторан: Трикови за полесно менување на навиките ... На многу од нас ни се промени во навиките и начинот на исхрана, но мора да призн...