Листа со „магична храна“ која ги намалува непријатните симптоми на ПМС


Листа со „магична храна“ која ги намалува непријатните симптоми на ПМС

Од променливо расположение, нервоза, надуеност на телото, грчеви и умор, до заборавеност, неконтролиран апетит и болки во одредени делови од телото – во колку ПМС симптоми се пронајдовте?

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-01.jpg

Експертите велат дека има околу 150 симптоми на предменструален синдром (ПМС), а 75% од жените ги искусуваат и постојано се борат со нив.

Иако за некои од нив нема конкретни решенија, сепак постои начин да се намалат, а храната игра голема улога за таа цел.

Во продолжение погледнете листа со магични продукти кои може да ги намалат непријатните симптоми на ПМС заради состојките кои ги содржат во нив.

Храна која треба почесто да ја консумирате, посебно кога сте во ПМС:

Лисест зеленчук и брокула

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-02.jpg

Индиски ореви

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-03.jpg

Банана или храна со банана

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-04.jpg

Овесна каша

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-05.jpg

Ананас

lista-so-magichna-hrana-koja-gi-namaluva-neprijatnite-simptomi-na-pms-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Листа со намирници кои може да ги јадете и навечер На сите ни е јасно дека грицкањето доцна навечер не е добро за здравјето, ниту з...
Која храна им е омилена на членовите на кралското семејство? Кој би рекол дека имате сличен вкус за храна со кралското семејство? Сигурно ќе ...
Листа на алкални намирници за да ја нормализирате pH вредноста во тело... Киселоста на организмот е причина за многу заболувања, меѓу кои и вишокот килогр...