Храна и пијалаци со чудни вкусови кои ги има само во одредени земји во светот


Храна и пијалаци со чудни вкусови кои ги има само во одредени земји во светот

Познатите брендови за храна постојано ги изненадуваат своите клиенти со нови вкусови и амбалажи, но ќе бидете во тек со истите само ако живеете во некоја друга земја.

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-01.jpg

Иако и кај нас постојано има новитети во производите, сепак некои уште не се пристигнати, па ни останува само да чекаме да посетиме некоја земја за да пробаме некои омилени јадења и пијалаци.

Во секоја земја има по некој различен производ кој можете да го најдете само таму или на уште неколку други места.

На пример, во Јапонија се продавала лимитирано издание на Pepsi со бела боја, а пијалакот го имал истиот вкус, со блага арома на цитрусно овошје.

Или, замислете да лежите на плажа и да грицкате чипс со вкус на лимета?

Погледнете какви познати производи со необични вкусови постојат во земјите низ светот:

Oreo со „шведска риба“ –  вкус на вино и вишна (Шведска)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-02.jpg

Бела Pepsi Cola – ист вкус плус благ вкус на цитрусно овошје (Јапонија)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-03.jpg

Lay’s со киселкаст вкус на лимета (САД и делови на Јужна Америка)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-04.jpg

Kit Kat зелени чоколатца со вкус на мака (Јапонија)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-05.jpg

Sprite – лимитирана серија со вкус на краставица (Русија)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-06.jpg

Pringles со вкус на сол и оцет (САД и делови на Европа)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-07.jpg

Tic Tac бонбони со вкус на пуканки (некои делови на Европа)

neobichni-vkusovi-na-vekje-poznati-proizvodi-koi-posakuvame-da-gi-ima-i-kaj-nas-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Производи кои никогаш нема да се најдат на менито на нутриционист За да не се измачувате со строги диети и гладување, модерните нутриционисти преп...
Грицки кои можете да ги консумирате без грижа на совест Иако можеби веќе сте се потрудиле околу здравиот и нутиритвен појадок и ручек, в...
Храна што смеете да ја јадете и доцна во ноќта без грижа на совест Можеби веќе сте чуле, но можеби и сега првпат ќе дознаете дека постојат одредени...