Најдобрите традиционални јадења за 2021 година од целиот свет – дали Македонија се најде на листата?

Постојано се фалиме дека имаме една од најдобрите традиционални кујни во светот. Но, за жал, ниту едно македонско традиционално јадење не се најде на списокот на најдобрите 100 во светски рамки, составен од страна на Taste Atlas за 2021 година.

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021-01.jpg

Сармата се најде на 37-мо место, но како традиционално турско јадење, а полнетите пиперки и домати на 9-то место како традиционално грчко јадење.

Српската плескавица со кајмак е на 52-ро место, а црното ризото на Хрватска на 55-то место.

На првото место со просечна оценка од 4.69 е мексиканскиот деликатес Cochinita pibil од свинско месо.

Верувале или не, во првите 10, единственото јадење од балканските простори се сараевските ќебапи.

Погледнете како изгледа списокот на првите 10 најдобри традиционални јадења во светски рамки:

Cochinita pibil – Мексико

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (1).jpg

Picanha – Бразил

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (2).jpg

Pierogi Ruskie – Полска

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (3).jpg

Massaman Curry – Тајланд

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (4).jpg

Trofie al pesto – Италија

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (5).jpg

Gambas al ajillo – Шпанија

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (6).jpg

Feijão tropeiro – Бразил

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (7).jpg

Ceviche mixto – Шпанија

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (8).jpg

Yemista – Грција

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (9).jpg

Sarajevski ćevapi – Босна и Херцеговина

Taste-atlas-najdobri-tradicionalni-jadenja-2021 (10).jpg

Целосната листа може да ја видите ТУКА.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...
10 трикови со кои ќе заштедите масло за јадење додека готвите Мерете со лажица, користете нелеплива тава, добро загрејте го пред да почнете со...
Чести кулинарски грешки поради кои јадењето никогаш не ви излегува како што треба Дали го миете оризот пред готвење? А, дали го запржувате со масло и зачини пред ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg