Македонски традиционални јадења кои треба да ги нарачате во кафеана со гости од странство

Мезето не може да започне без таратур, македонска салата, парче овчо сирење, пинџур и биено сирење на скара, се согласувате? Кои други јадења се задолжителни за во кафеана во Македонија, посебно кога носите странци?

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-01.jpg

Македонската (и балканска) кујна изобилува со многу специјалитети кои вреди да се пробаат, но и да им се понудат на гостите од странство кога ни доаѓаат. 

Богатото мени во локалите понекогаш може да направи да биде тешко да се одлучиме, но има некои јадења кои не смее да се пропуштат. 

Во продолжение предлагаме 14 јадења кои треба да се нарачаат во македонска кафеана (доколку се дел од менито):

Таратур

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-03.jpg

Македонска салата

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-02.jpg

Ќебапи

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-04.jpg

Зелник/мазник, зависи што се нуди во менито

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-05.jpg

Овчо сирење 

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-06.jpg

Биено сирење на скара

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-07.jpg

Пинџур/ајвар

makedonski-tradicionalni-jadenja-koi-treba-da-gi-narachate-vo-kafeana-so-gosti-od-stranstvo-08.jpg

Продолжува на следната страница... Би можело да ве интересира:

10 популарни јадења од целиот свет кои мора да ги пробате барем еднаш во животот Пржена риба со помфрит од Англија и пита со спанаќ, позната и како „spanakopita“...
Професионални готвачи откриваат која е „тајната“ состојка што ја користат во скоро секое јадење Кафе во чоколадни торти, паста од домати во сосови за месо… Кои се тајните состо...
Караѓорѓева шницла од Србија и уште 9 највкусни специјалитети од похувано месо од земјите низ светот Рангирањето на храната на TasteAtlas се заснова на рејтингот на публиката на Tas...
8 индиски зачини со кои ќе готвите како професионалец Каранфилче во јадења со зеленчук и ориз, цимет за десерти – бројни зачини од инд...
Кулинарски грешки што ги прават и експерти во кујна (ги менуваат вкусот и текстурата) Го варите пилешкото на многу висока температура и го заборавате брашното кога пр...
8 чести кулинарски грешки што сите самоуверени домаќинки ги прават (а не треба) Јајцето го кршите од работ на садот, па внатре ви паѓаат лушпи, не пробувате дал...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg