Голманот Костадин Захов за родната Струмица: „Со семејството најмногу сакам да одам на околните водопади“

„Вреди да се посети црквата Св. Илија која се наоѓа на неколку километри од Струмица, а е обиколена со многу зеленило и е место кои ги стишува мислите“, вели голманот Костадин Захов за серијалот „За мојот роден град“ за CRNOBELO.com.

golmanot-kostadin-zahov-za-rodnata-strumica-so-semejstvoto-najmnogu-sakam-da-odam-na-okolnite-vodopadi-01.jpg

Голманот Костадин Захов (36) е роден во Струмица, но поради кариерата, повеќе од една и пол деценија не живее таму.

Сепак, постојат многу работи кои го врзуваат за Струмица, пред сè семејството кое живее таму - родителите, брат му и внуците.

View this post on Instagram

A post shared by Kostadin Zahov (@dinozahov)

Па, поради нив и бројните пријатели кои ги има од дете, секогаш со многу радост си оди дома.

Дино, како што го викаат пријателите, за CRNOBELO.com сподели кои му се омилените места во и околу градот во кој е роден:

„Струмица имам желба да ја посетам барем еднаш месечно, а некогаш одам и почесто.

Околу 15 години не живеам таму, но сите што сме иселени од дома знаеме какво е чувството кога ќе стапнеш во родниот град.

golmanot-kostadin-zahov-za-rodnata-strumica-so-semejstvoto-najmnogu-sakam-da-odam-na-okolnite-vodopadi-09.jpg

Во овој период од годината најчесто се дружиме во природа.

Затоа, како едно од омилените места што секогаш ме потсетуваат на Струмица морам да го споменам градскиот парк каде што има неколку ресторани, мало езерце и многу мир.

golmanot-kostadin-zahov-za-rodnata-strumica-so-semejstvoto-najmnogu-sakam-da-odam-na-okolnite-vodopadi-10_copy.jpg

Вредно да се посети е и црквата Св. Илија која се наоѓа на неколку километри од градот, а е обиколена со многу зеленило и е место кои ги стишува мислите.

golmanot-kostadin-zahov-za-rodnata-strumica-so-semejstvoto-najmnogu-sakam-da-odam-na-okolnite-vodopadia.jpgфото: Википедија

Да се посети Струмица, а да не се видат водопадите во Колешино и Смоларе, кои со својата убавина го воодушевуваат секого, е навистина жално.

Затоа се трудам секогаш кога имам време, мојата дружба со фамилијата или другарите да се одвива на овие неколку места.

golmanot-kostadin-zahov-za-rodnata-strumica-so-semejstvoto-najmnogu-sakam-da-odam-na-okolnite-vodopadi-03.jpg

Луѓето што ме познаваат знаат дека сум голем љубител на кафе, па така, во Струмица има неколку кафулиња и интересни места кои ми се омилени, а вреди да се споменат (и посетат).

Тоа се два многу автентични локали 'Вторник крафт бар' и Salt&Peper.

Едниот ќе ве нагости со своите уникатни производи што не можат да се најдат никаде во државата, а другиот со специфичното мени и големиот асортиман на пива.

Меѓу поинтересните места во градот е и кафулето 'Мала сцена', кое за момент ќе ве однесе низ улиците на Италија.“

Повеќе фотографии од Струмица и околината на следната страница...Би можело да ве интересира:

Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Михаил Корубин: „Моите ми направија прва ‘изложба’ дома на 6-7 години, израснав во ателјеата на татк... „Паметам на 6-7 години моите ми ја направија првата „изложба“ во нашата куќа, ја...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Меланија Цветковска, физиотерапевт: „Луѓето кај нас не сфаќаат дека потиснатите чувства предизвикува... „Лутината, стравот или тагата може да се манифестираат како разни абдоминални бо...
Миро Кацаров за родниот град: „Старата чаршија во Штип ме научи на 'школо' кое нема цена“ „Роден сум во Штип и растен сум во бивша Југославија, каде сите маалски детски и...
Даниел Николовски, фризер и шминкер: „Елена Ристеска ми е како сестра, Наташа Беквалац е најзабавнат... „Наташа Беквалац, која со право важи за една од најубавите жени на Балканот, е и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg