Филип Митевски работи во хотел во Германија: „Работиме 2 дена неделно и згрижени сме од државата“

Талентираниот кумановец ни пренесува каква е ситуацијата во местото во Германија кадешто живее и работи.

filip-mitevski-raboti-vo-hotel-vo-germanija-rabotime-2-dena-nedelno-i-zgrizheni-sme-od-drzhavata-01.jpg

Филип Митевски има 37 години, роден е во Куманово, а веќе 4 години живее во германското гратче Грисхаим.

filip-mitevski-raboti-vo-hotel-vo-germanija-rabotime-2-dena-nedelno-i-zgrizheni-sme-od-drzhavata-03.jpg

Работи како food designer во сиџирот на хотели „Maritim“, a фотографиите од неговите дела се вистински рај за очите.

Со него проговоривме за ситуацијата со короната таму:

„Јас живеам во областа Хесен и состојбата е слична како и во другите делови од Германија. Во овој дел има 2.300 заболени, а економски најпогодени се угостителството и трговијата.

Тука работат само банките, аптеките и продавниците за прехранбени продукти, како и поштата и сѐ поврзано со неа.

filip-mitevski-raboti-vo-hotel-vo-germanija-rabotime-2-dena-nedelno-i-zgrizheni-sme-od-drzhavata-05.jpg

Ние, за жал, работиме со скратено време затоа што сме хотел (конференциски кадешто доаѓаат гости од областа на бизнисот), туристи не се примаат и сите оние кои немаат потврда од фирма за престој не може да престојуваат.

Паниката мислам дека секаде е подеднаква, но мислам засега Германците добро се справуваат затоа што тука луѓето се дисциплинирани.

filip-mitevski-raboti-vo-hotel-vo-germanija-rabotime-2-dena-nedelno-i-zgrizheni-sme-od-drzhavata-06.jpg

Работиме два дена во неделата, секако згрижени сме од финансиска страна со помош од државата и фирмата, така што останува да ги почитуваме препораките и секако да се придржуваме до нив за да помогнеме на самите себе и на другите.

Во Германија има други области кои се позагрозени и таму има поинакви мерки од тука.“

Прочитајте и Од златните раце на Филип Митевски: Неговите декорации со храна се вистинска уметност (фото)!

Моменталната ситуација во оваа германска област:

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Инспиративен лик: Филип Иванов – пастор во Велес, голем хуманитарец и вљубеник во природа, кој оди н... Филип Иванов (33), веќе 5 години работи како пастор во Велес и во интервју за CR...
Битолчанец изработи „паметни“ роботи: „За изработката на еден робот потребни се од 100 до 500 евра, ... Студира, работи како веб-девелопер, креирал видео игри и 3Д филмови, а во слобод...
Мики Маркоски работи на ранч со коњи во Љубаништа: „Бегав од училиште за да минувам време со мојот к... „Се случувало да имам повреди од паѓање од коњ, или да сум гризнат, или пак удре...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg