Ѓорѓи Никушев: „Чувам питон, пар аргентински тегуа и ја имам најголемата колекција на пирани“


Ѓорѓи Никушев: „Чувам питон, пар аргентински тегуа и ја имам најголемата колекција на пирани“

„Чувам пар аргентински тегуа (огромни гуштери со потекло од Јужна Америка), потоа питон, имам и најголема колекција на пирани и низа други миленици. Половина плата трошам за струја и храна за нив“, открива Ѓорѓи Никушев од Скопје, кој веќе 5 години живее на Малта.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-01.jpg

Ѓорѓи Никушев од Скопје веќе 5 години живее на Малта и во домот со својата партнерка Хелен чува низа егзотични миленици и тоа од змии и гуштери до најголемата колекција на пирани. Потоа чува ѝ жаба, а има и куче питбул, но тоа му е во Скопје.

За своето уникатно хоби и начинот на кој ги одгледува животните Ѓорѓи споделува за CRNOBELO.com:

„Чувам пар аргентински тегуа, потоа змија од видот „blood“ питон, а имам и најголема колекција на пирани. Покрај нив чувам и низа други видови на риби, а гледањето во аквариумите ми е најголемо задоволство и релаксација.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-04.jpg

Од сите миленици не можам да издвојам некој како омилен, затоа што ги обожавам сите. Животни чувам откако знам за себе. Но, отровни животни не чувам.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-05.jpg

Посебна нега и специфични услови бараат змиите, кај нив е важна влажноста на живеалиштето, топлината, УВ светлината итн. Ги хранам со месо, како што се замрзнати глувци, стаорци, пилиња... Рибите пак ги хранам со ракчиња, други видови на риби, октопод, биволско срце итн.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-13.jpg

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-14.jpg

Ја трошам половина плата на струја и храна за нив. Мора да нагласам дека имам 3.500 литри вода во 12 големи аквариуми, а тоа се 12 надворешни филтер пумпи.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-06.jpg

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-08.jpg

Ниту едно од моите животни не се гали, тоа се рептили и немаат исти чувства како куче или маче.

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-09.jpg

gjorgji-nikushev-chuvam-piton-par-argentinski-tegua-i-ja-imam-najgolemata-kolekcija-na-pirani-03.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Владимир Петровиќ - “Мали од Наше Маало”: Прва љубов ми е девојчето од градинка, а потоа глумата Пред 17 години на екраните се појави серијата „Наше маало”, која до ден денес бу...
Ангела Маслова, охриѓанка од Алјаска: во лето на 0ºC децата се по кратки ракави и имаме 24 часа сонц... Сосема случајно на Инстаграм, наидовме на прекрасни фотки од наша девојка која ж...
Предности на хранење на бебето со парчиња храна наместо каши - интервју со Катерина Галиќ, инструкто... Катерина Галиќ од Скопје е сопруга и мајка на два сина (пет и две години). Таа е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg