Деспина од Скопје чува зајче: „Пинки обожава банани, а им ги грицка и чантите на моите другарки“

„Пинки го хранам со сено, јаболка, обожава банани, од зеленчук краставица и морков, а исто морам да кажам дека Пинки сака многу смоки, па знам еднаш во денот да му дадам награда. Многу се гали и најмногу време поминува со мене, тоа е едно нежно, мало и преслатко животно“, раскажува Деспина Кузманова (27) од Скопје за CRNOBELO.com.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-01.jpg

Деспина Кузманова (27) од Скопје, сопственичка на салон за убавина, чува домашен миленик зајче, кој ѝ е неразделен придружник во текот на целиот работен ден.

Таа го чува малото бело зајче Пинки веќе 2 години.

За тоа како ѝ изгледа животот со нејзиниот миленик, Деспина открива за CRNOBELO.com:

Зошто токму зајаче?

Затоа што тоа беше љубов на прв поглед, не можев да си одам дома без него.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-03.jpg

Имаше ли некој член од семејството кој првенствено не се согласуваше со одлуката?

Искрено да, сите имаат прва мисла дека има чуден мирис и грицка сѐ, но не е така.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-08.jpg

Какви услови се потребни за чување зајак дома?

Зајчето не бара голем простор, доволно е и една соба и секако кафез, но да има убави услови, да има храна постојано, вода и играчки.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-13.jpg

Како изгледа неговото живеалиште, колку често го чистиш?

Неговото живаеалиште е преполно со играчки, сака гумени топчиња и хартија и постојано ги грицка.

Кафезот го чистам секој ден наутро бидејќи преку вечер си спие во кафез.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-02.jpg

Може ли и зајчињата да се дресираат за добри хигиенски навики, си имала ли некоја непријатна ситуација со тоа?

Да, Пинки точно знае каде му е храната и каде треба да врши нужда. Дресирањето го правев постојано со поставување на пелени (прекривки) и така со текот на времето веќе се научи дека таа пелена служи само за нужда.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-09.jpg

Дали навистина зајчињата се многу нежни за чување и колку им е животниот век?

Да, тие се пренежни животни, немаат преголеми барања, но како и на секое животно потребно им е малку топлина во зима и малку ладно во лето.

Пинки конкретно обожава да се лади на плочки како што ќе видите и на сликите.

Животниот век зависи од тоа колку е здраво зајчето и колку се убави неговите услови за живеење, но од 7 до 9 години според истражувањата.

despina-od-skopje-chuva-zajche-pinki-obozhava-banani-a-im-gi-gricka-i-chantite-na-moite-drugarki-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Менде Бошевски: „Чувам бурмански питон, долг 2 метри, возрасна змија јаде само 7 - 8 пати годишно“ „Многупати сакав да набавам змија, но бев спречен од родителите бидејќи&nbs...
Интервју со дуото ДНК: Панчо во кафеана ја нарачува „Недеља“ од Џеј, Андреј вели дека уште се истите... Велат дека воопшто не се променети како луѓе во овие 20 години кариера, Андреј р...
Бисера од Скопје направи свадба на Бали со партнерот од Босна: „Имавме 50 гости од цел свет, мајка м... „Свадбата беше буквално како што замислувавме - во вила покрај плажа, со многу з...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg