Бајковитата свадба на Дарко и Верче од Скопје, со гулаби, прскалки и уникатен бидермаер: „Многу работи направивме сами“

Во месец април започнавме да ја подготвуваме стаклената кутија за бурмите во која имаше дрвено персонализирано трупче со нашите имиња и датумот на нашата црковна венчавка 30.07.2022 година.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-08.jpeg

Кога станува збор за бидермаерот, тој е навистина уникатен и единствен до овој момент кој го изработија од „Galaxy & Golden Rose“ од Galaxy ружите кои менуваат боја на сончева светлина и имаат навистина дијамантски сјај.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-001.jpeg

Јас, како младоженец, имав и манжетни во златна боја на кои беа изгравирани нашите иницијали, како и датумот на нашиот најсреќен ден.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-15.jpg

Кога станува збор за невестинскиот фустан, тој е шиен по мерка и рачно изработен со посебна техника на везење на цирконите во горниот дел од истиот.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-002.jpg

Црковниот брак се одржа во манастирот „Св.Пантелејмон“ сместен во срцето на шумата Водно кој датира од далечната 1164-та година или 12 век, додека граѓанскиот брак го склучивме под отворено небо и на зајдисонце на терасата на самиот ресторан.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-13.jpeg

Матичното беше збогатено со тивка музика која нè придружуваше целото време од страна на виолинистот Бојан Ефтимов, како и здравица со шампањ за најблиските присутни.

Веднаш после матичното го имавме и најромантичниот дел кога во име на нашата љубов пуштивме да полета цело јато гулаби. Гулабите беа многу мирни, а и двајцата за првпат имавме можност да држиме во рака и да ги погалиме птиците

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-09.jpeg

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-07.jpg

Терасата исто така беше декорирана според нашата замисла и истата ја украсивме самите на денот на свадбата, а насекаде надвор како и внатре имаше розови балони во форма на срциња наполнети со хелиум.

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-05.jpg

bajkovitata-svadba-na-darko-i-verche-od-skopje-so-gulabi-prskalki-i-unikaten-bidermaer-mnogu-raboti-napravivme-sami-11.jpeg

Продолжува на следната страна...


Би можело да ве интересира:

Дарко Андонов е доказ дека соништата треба да се следат - по 18 години се враќа на Макфест: „Привиле... „Уште од младоста ми беше привилегија да настапувам на Макфест, од деца растевме...
Љубовната приказна на Симона и Славјан: „Романтичните свадбени фотографии ни ги направи сестра ми во... „Нашата идеја во врска со свадбена фотосесија беше да биде во сицилијански стил ...
Бисера од Скопје направи свадба на Бали со партнерот од Босна: „Имавме 50 гости од цел свет, мајка м... „Свадбата беше буквално како што замислувавме - во вила покрај плажа, со многу з...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg