Македонскиот музичар Young Dadi: „Кога за првпат го слушнав демото за ‘5 до 2’ знаев дека имаме нешто добро“

Која ти е омилена песна што сакаш да ја изведуваш во живо?

Обожавам кога ја пеам “Molly”, а на последниот Skopje Shake настан за првпат ја изведов „5 до 2”, само неколку денови откако излезе. Се наежив од добрата реакција од публиката и сум бескрајно благодарен за поддршката!

young dadi muzikata nema graniic a jas sakam da eksperimentiram i da ne se ogranicuvam 5

За што никогаш не би пеел во своите песни?

За работи кои не ги живеам.

young dadi muzikata nema graniic a jas sakam da eksperimentiram i da ne se ogranicuvam 11

Омилено место за настапување?

Ако треба да одберам едно би рекол Д - Фестивал, поради самата енергија која ја носи македонската фестивалска публика.

young dadi muzikata nema graniic a jas sakam da eksperimentiram i da ne se ogranicuvam 12

Проблемите се неизбежен дел од нашето постоење. Што е она што го сметаш како препрека во македонската музичка сцена?

Кај нас има многу талентирани артисти кои прават многу квалитетна музика, но мислам дека многу лесно остануваат демотивирани поради одредени препреки кои ги налага самата „игра”.

Меѓусебни соработки, вложувањето во себе, бегање од комфорот и чесно и реално градење на кариера се работи кои фалат, а конзистентноста е клучна во создавање на квалитетна сцена. Треба да се гледа големата слика и со многу работа и меѓусебна поддршка тие препреки ќе се надминат и сцената ќе стане поцврста.

young dadi muzikata nema graniic a jas sakam da eksperimentiram i da ne se ogranicuvam 13

Мора постојано да се надоградуваме за да ги засведочиме промените што ги сакаме. Кој е најдобриот совет што го имаш добиено од некого, а ти има помогнато во кариерата?

Верувај во тоа што го правиш, слушај се себеси, твојот глас е тоа што ќе те одведе далеку.

Што да очекуваме од Young Dadi во следниот период?

Дефинитивно има проект во најава. Секако и многу нови синглови.

young dadi muzikata nema graniic a jas sakam da eksperimentiram i da ne se ogranicuvam 3

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Автор: Е. Х. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Катерина С. Анѓеловиќ, јога и лајф коуч: „Со јогата се спознаваш себеси, медитацијата е одмор за умо... „Го прашале јогинот – „Што постигна со јогата?“ – „Па постигнав д...
Интервју со дуото ДНК: Панчо во кафеана ја нарачува „Недеља“ од Џеј, Андреј вели дека уште се истите... Велат дека воопшто не се променети како луѓе во овие 20 години кариера, Андреј р...
Весела Богдановиќ од Битола е една од 50-те најдобри учителки во светот: „Избегнувам да давам тестов... „Ако учениците се среќни ќе бидат активни и фокусирани, а јас ќе бидам смирена, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg